You are currently viewing Okna w dachu – zalety i wady

Okna w dachu – zalety i wady

Okna są tego rodzaju elementem, którego rozmieszczenie w domu należy odpowiednio wcześniej rozplanować, zastanawiając się nad wszystkimi możliwymi zaletami i wadami. Na pewno ciekawym zabiegiem jest umieszczenie okna w dachu. Pytanie tylko, czy jest to działanie opłacalne?

Okna w dachu – charakterystyka

oknaTakie rozwiązanie, jak i każde inne, ma swoje plusy i minusy. Czasami nawet te same cechy mogą być zarówno jednym, jak i drugim. Dla przykładu warto wspomnieć o tym, że okna dachowe zapewniają oczywiście dodatkowe światło naturalne, którego z tytułu takiej lokalizacji dostaje się do wnętrza sporo. Jest to na pewno zaletą w chłodniejsze dni jesienne i zimowe, kiedy każdemu zależy na tym, aby tego słońca było jak najwięcej. W czasie letnim okna dachowe mogą być jednak prawdziwym utrapieniem, bowiem i tak ciepłe pomieszczenia mogą się nagrzewać w takim stopniu, że ciężko będzie w nich wytrzymać. W upalne dni na pewno okna dachowe nie są naszymi sprzymierzeńcami. Trzeba wówczas zadbać oczywiście o odpowiednią ich osłonę. Okna w dachu są również mniej odporne na wilgoć.

Mają z nią większą styczność z tego powodu, że para wodna z wnętrz unosi się do góry i osadza w postaci kropelek na powierzchni takich okien. Z tego względu na pewno trzeba zadbać o to, aby okna dachowe wykonane były z odpornych na wilgoć tworzyw. Co jeszcze jest ważne i może być istotną wadą okna dachowego, jest to jego brudzenie się. Specjaliści twierdzą, iż tanie okna Warka umieszczone w dachu będą szybciej się zanieczyszczać niż okna umieszczone w ścianie. Nie byłoby to takim problemem, gdyby można było je łatwo wyczyścić. To jednak może być czynnością utrudnioną ze względu na to, że oczywiście okna dachowe umieszczone są często bardzo wysoko i ciężko się do nich dostać. Na pewno zaletą, jaką posiadają okna dachowe są względy estetyczne. Niejeden człowiek marzy o tym, aby położyć się na poddaszu i podziwiać wieczorne niebo upstrzone gwiazdami. Trzeba się jednak zastanowić czy dla tego widoku warto sprawiać sobie okna umieszczone właśnie w dachu. Na pewno zaletą tego rozwiązania może być łatwość montażu w niemal każdym dachu. Poza tym okna dachowe jako jedyne nie potrzebują żadnej osłony przed wzrokiem sąsiadów. Nikt nie będzie podglądał mieszkańców z góry, a więc o to nie trzeba się obawiać.

Dostęp okien dachowych do zakupu także nie jest trudny. Można je nabyć nawet w Warce i innych niedużych miejscowościach. Ciekawe okna dachowe produkowane są w Otwocku. Zawsze jednak trzeba do tego typu rozwiązań podejść w sposób jak najbardziej kompleksowy, rozważając wszystkie aspekty.