You are currently viewing Jak powstaje budowlana blacha perforowana?

Jak powstaje budowlana blacha perforowana?

W budownictwie często stosuje się blachę perforowaną – koszt jej wykorzystania jest niższy, waga mniejsza, a wytrzymałość wysoka. Blachy perforowanej używa się do tworzenia osłon, ogrodzeń i elementów dekoracyjnych. Arkusz perforowanej blachy może być wykonany ze zwykłej stali węglowej lub bardziej wytrzymałego stopu.

Blachy wykorzystywane w budownictwie

budowlane blachy perforowane nierdzewneChcąc wykorzystywać blachę perforowaną na zewnątrz, warto wybrać stal nierdzewną, która powstaje w wyniku domieszki chromu lub niklu. Taka blacha nie koroduje i jest znacznie bardziej trwała od węglowej. Wytworzenie perforacji, czyli regularnych otworów w arkuszu blachy, jest możliwe dzięki wielu różnym technikom. Jednym z nich jest wykrawanie otworów przy pomocy specjalnego wzornika. Metoda ta dobrze sprawdza się podczas seryjnej produkcji cienkich arkuszy. W przypadku, gdy potrzebne są oczka o nietypowych kształtach, wykorzystuje się wycinanie laserowe. Metoda ta jest jednak mniej efektywna, ponieważ zajmuje znacznie więcej czasu oraz zużywa znacznie ilości energii. Możliwe jest także wykorzystanie specjalistycznych pras do wykonywania perforacji. Metoda wykonania perforacji powinna być odpowiednio dopasowana do wielkości i ilości oczek. Mogą być one okrągłe, owalne lub prostokątne, co pozwala zmienić walory estetyczne i praktyczne blachy. Obecnie budowlane blachy perforowane nierdzewne często znajdują zastosowanie w dekoratorstwie i instalacjach wentylacyjnych.

trwała blachaOprócz stali nierdzewnej wykorzystuje się też kwasoodporną, żaroodporną lub ocynkowaną. Chcąc uzyskać ciekawe walory dekoracyjne, można zdecydować się na perforację z sześciokątnymi oczkami. Średnica oczek może wynosić od kilku do kilkuset milimetrów. Blacha perforowana jest lżejsza od litego arkusza, dzięki czemu nie obciąża nadmiernie elementów konstrukcyjnych. Dzięki perforacji powietrze może swobodnie przepływać przez obudowę. Umożliwia to na przykład łatwiejsze chłodzenie lub wentylację pomieszczeń. Blachy perforowanej można użyć też do stworzenia mebli w styli industrialnym lub nowoczesnym. Arkusze blachy perforowanej zwykle wykonywane są na zamówienie. Proces technologiczny dobiera się odpowiednio do grubości blachy, szerokości i rozkładu oczek oraz specyfiki materiału.

Perforacja może pełnić także rolę otworów montażowych. W przypadku bardziej skomplikowanych otworów lub blachy o większej grubości warto wykorzystać wycinarki laserowe. Po wycięciu perforacji blacha nie wymaga już żadnej dodatkowej obróbki. Blachę ze stali nierdzewnej można wykorzystać do ochrony elementów znajdujących się na zewnątrz.