You are currently viewing Jak bezpiecznie używać rusztowań?

Jak bezpiecznie używać rusztowań?

Wykonywanie prac elewacyjnych jest nierozłącznie związane z wykorzystywaniem rusztowań, dzięki którym możliwe jest sięgnięcie do wszystkich powierzchni remontowanego budynku. Wybór rusztowań dostępnych na rynku jest szeroki i należy dobrać je odpowiednio do specyfiki wykonywanej pracy.

Konstrukcja rusztowania

najlepsze rusztowanie PlettacPodczas korzystania z rusztowań trzeba zachować wszelkie normy związane z bezpieczeństwem – praca może być wykonywana nawet na wysokości kilkudziesięciu metrów. Każdy pracownik musi być dopuszczony do pracy na wysokościach. Przed rozpoczęciem pracy na rusztowaniu pracownik musi przejść wysokościowe szkolenie BHP. Niezbędne będą też aktualne badania lekarskie, które potwierdzą, że nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania takiej pracy. Podczas rozkładania rusztowania trzeba wybrać stabilne podłoże. Musi być ono odwodnione i posiadać wyprofilowany spadek. W przypadku większych rusztowań niezbędne jest obliczenie siły kotwiącej. Rusztowanie metalowe trzeba także uziemić. Wokół rusztowania trzeba wydzielić strefę o szerokości przynajmniej 6 metrów. Cała konstrukcja musi być zabezpieczona siatkami ochronnymi. Rusztowanie musi posiadać poręcz ochronną na wysokości 1 lub 1,1 metra. W niektórych przypadkach wskazana jest także obecność balustrady po zewnętrznej stronie.

odpowiednie rusztowaniePodczas prac elewacyjnych można wykorzystać najlepsze rusztowanie Plettac – spełnia ono wymagania stawiane przez przepisy BHP. Firma Plettac dostarcza rusztowania od 1996 roku. Wysoki poziom bezpieczeństwa uniwersalnych systemów rusztowań zapewniają trzpienie, które zakleszczają się samoczynnie. Sprawia to, że montaż rusztowania przebiega sprawnie i bezpiecznie. Rusztowań można używać do wszelkich prac fasadowych i elewacyjnych, a także do zabezpieczania zadań wykonywanych na wysokościach. Wszystkie elementy rusztowania Plettac spełniają krajowe i europejskie normy techniczne. Regulacji dotyczących rusztowań jest ponad 17 – przepisy krajowe muszą być zgodne z europejskimi wytycznymi. Podobne rusztowania są kompatybilne z systemami od innych producentów. Główne elementy rusztowania to ramy, podesty i ciągi komunikacyjne.

Do stabilizowania wykorzystuje się stopy, kotwy i dźwigary. Elementami, które odpowiadają za komunikację na dużych rusztowaniach są schody i wciągarki. Każde rusztowanie musi posiadać zabezpieczenia w postaci burt, trawersów i poręczy. Można spotkać się także z daszkami ochronnymi. Plettac dostarcza też szereg akcesoriów, które ułatwiają rozkładanie i wykorzystywanie rusztowań. Praca na wysokościach wymaga odpowiednich predyspozycji.