You are currently viewing Jak powstają domy modułowe?

Jak powstają domy modułowe?

Wraz z biegiem czasu coraz większa popularnością mogą się pochwalić tak zwane domy modułowe. Są to budynki, które budowane są w oparciu o gotowe moduły, powstające wcześniej w fabrykach. Przy odpowiednim złożeniu takich domów, można od nich wymagać wytrzymałości wystarczającej, aby pełniły funkcję domów całorocznych. Tego rodzaju domy mogą być skonstruowane w oparciu o kilka różnych metod.

Charakterystyka domów modułowych

dom modułowyNajczęściej, jeśli chodzi o innowacyjne domy modułowe całoroczne producent tego rodzaju budynków tworzyw je w oparciu o konstrukcję szkieletową, albo tą wykonaną z keramzytobetonu. Te pierwsze, są oparte o takie surowce, jak drewno, lub też stal. W tym drugim przypadku natomiast, domy tworzone są w oparciu o stalową ramę, ale taką która wypełniona jest keramzytem. Jest to specjalne kruszywo konstrukcyjne, które dzięki procesowi wypalania gliny jest w stanie połączyć się z betonem. W obu przypadkach, tego rodzaju konstrukcje niemal w całości tworzone są w fabrykach. Na samym placu budowy natomiast, wystarczy utworzyć jedynie ścianki wewnętrzne, które najczęściej powstają z płyt gipsowo-kartonowych.

 

wnętrze domuW przypadku domów szkieletowych natomiast, podobnie cała konstrukcja jest jedynie montowana na miejscu budowy, jednocześnie tworzy w się w niej odpowiednie instalacje, takie jak te elektryczne czy wodno – kanalizacyjne. Jedyną trudnością, związaną z tworzeniem opisywanych rodzajów budynków, jest więc dostarczenie wszystkich elementów powstałej konstrukcji na plac budowy. Zazwyczaj jest to możliwe dzięki użyciu odpowiedniej lawety, często połączonej z dźwigiem. Ciekawą opcją, w przypadku wyższych budynków tego typu, które tworzy się z pomocą dźwigu, jest utworzenie chodników, czy też aranżacja ogrodu, jeszcze przed rozpoczęciem montażu tak tworzonego budynku. Dzięki temu, można to zrobić znacznie wygodniej, niż w przypadku, gdy już powstały dom utrudnia dostęp do miejsca, gdzie ma powstać ogród. Kluczowe w przypadku domów modułowych całorocznych jest również odpowiednie umocowanie tak powstałej konstrukcji o solidne fundamenty. Tylko wtedy okaże się ona wystraczająco odporna na różne czynniki zewnętrzne, w tym na przykład silny wiatr.

Od pewnego czasu, osoby które zlecają budowę domu różnym firmom, oczekują przede wszystkim niskich kosztów budowy, przy zachowaniu jednocześnie ich wysokiej wytrzymałości. Dla wielu osób bardzo ważnym czynnikiem jest również czas budowany nowego budynku. wydaje się, że to właśnie jest główną przyczyną popularności domów modułowych, które te wszystkie zalety posiadają. Przekłada się to na ich rosnącą stale popularność.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej? Wejdź na: modulife.pl!