You are currently viewing Deski kompozytowe, drewno, kafle, czy beton?

Deski kompozytowe, drewno, kafle, czy beton?

Wybór odpowiedniego podłoża jest ważny, nie tylko w domu, ale również na tarasie. W końcu każda intensywnie użytkowana powierzchnia powinna być wykonana z dobrego materiału, a w przypadku miejsc znajdujących się na świeżym powietrzu jest to jeszcze bardziej znaczące.

Deski kompozytowe imitują drewno

deski kompozytoweTaras musi znosić wysokie i niskie temperatury, działanie promieni słonecznych i opadów atmosferycznych. Nie jest łatwo znaleźć idealny materiał, który jednocześnie nie zniszczy się szybko, ale przy tym będzie stanowił osłonę tarasu. Zawsze trzeba się kierować własnym gustem i tym co jest dla nas najbardziej ważne. Czy chcemy mieć coś łatwego w utrzymaniu? Czy zależy nam przede wszystkim na wyglądzie? A może nie lubimy remontów i chcemy mieć coś, co przetrwa lata? Pierwszym materiałem do omówienia są praktyczne deski kompozytowe z Warszawy. Kompozyt to stosunkowo nowy materiał, nie wszystkim znany. Jest on połączeniem drewna i tworzyw sztucznych. Dzięki temu kolorystycznie imituje naturalny materiał, ale jest przy tym odporny na działanie wody i na zarysowania. Deski kompozytowe łatwo się kładzie i nie wymagają pielęgnacji, są także tańsze niż drewno. Jednak ich estetyka jest do zakwestionowania. Drugie rozwiązanie na podłoże tarasu do naturalne drewno. To opcja ekologiczna, pasująca do ogrodu, a jednocześnie podłoga przypomina tę, co mamy w domu. Drewno występuje w wielu odcieniach, a panele można układać w różne wzory.

deski kompozytoweMateriał ten zapewnia najwyższą estetykę, ale jest przy tym problematyczny. Drewno trzeba konserwować i czyścić specjalnymi środkami, żeby zabezpieczyć je przed wilgocią. Inaczej deski mogą się wypaczać i gnić. Trzeci materiał na tarasowe podłoże to kafle ceramiczne. Tutaj mamy do wyboru moc wzorów i kolorów, a także wielkości pojedynczych płytek. Kafle są łatwe do czyszczenia, w opcji mrozoodpornej nie będą pękać, dobrze zafugowane nie będą miały grzybów ani pleśni. Ich wadą jest to, że są śliskie, szczególnie mokre lub oblodzone, a do tego są chłodne w dotyku, więc nieprzyjemne do chodzenia boso. Ostatni materiał do omówienia to beton, a konkretnie betonowa kostka brukowa. Kostka jest łatwa do położenia, choć trzeba dobrze utwardzić podłoże. Do tego nie trzeba w zasadzie jej czyścić, a jak już do można używać wody pod ciśnieniem z węża ogrodowego.

Kostka jest materiałem trwałym, stabilnym, nie odkształca się. Jej wada to mała gama kolorystyczna i przecięta estetyka, jak również to, że w szczelinach między kostkami mogą wyrastać chwasty. Jak widać wybór materiałów na podłoże tarasowe jest duży.