You are currently viewing Grzejniki członowe – z czego są wykonane?

Grzejniki członowe – z czego są wykonane?

Grzejniki o budowie członowej niegdyś wykonywano głównie z żeliwa, a obecnie najpopularniejszym materiałem na nie jest aluminium, choć spotyka się również stalowe. Budowa członowa oznacza, że są zbudowane z kilku lub kilkunastu elementów, które w zależności od potrzeb można odejmować lub dodawać.

Ciężkie grzejniki żeliwne, czasem bardzo ozdobne, choć wielu osobom nie przypadały do gustu, mają kilka ważnych zalet i wad. Pierwszą jest duża bezwładność cieplna – grzejniki żeliwne wolno się nagrzewają i wolno oddają ciepło. Wolno reagują na zmiany temperatury, co jednak jest korzystne dla kotła, który pracuje ekonomiczniej i wolniej się zużywa. Jest to również zaleta w przypadku kotłów na paliwo stałe, ponieważ gdy ogień w nim zgaśnie, grzejniki wciąż będą ciepłe przez pewien czas, więc temperatura w domu gwałtownie nie spadnie. Są bardzo odporne na korozję i nawet przy wodzie złej jakości mogą przetrwać kilkadziesiąt lat.

Drugi popularny materiał na grzejniki członowe to aluminium. W przeciwieństwie do poprzedników są lekkie i posiadają małą bezwładność cieplną. Szybko się nagrzewają i szybko ochładzają, więc łatwo regulować temperaturę i dobrze współpracują z kotłami na paliwa płynne. Łatwo je czyścić i są odporne na wilgoć, więc będą dobrym rozwiązaniem do kuchni i łazienki.