You are currently viewing Zalety i wady stosowania pomp ciepła

Zalety i wady stosowania pomp ciepła

Pompy ciepła są urządzeniami grzewczymi stosunkowo nowymi w Polsce, jednak inwestorzy coraz chętniej decydują się na to rozwiązanie. Główną cechą tego urządzenia wpływającą na takie zainteresowanie jest jego ekologiczność i brak emisji spalin do środowiska.

Dobre pompy ciepła

pompa ciepła

Jak każde inne urządzenie – pompy ciepła mają swoje wady i zalety, które mogą zaważyć na decyzji o danym sposobie ogrzewania budynku, gdyż w przypadku każdej inwestycji należy rozpatrywać je w sposób indywidualny. Główną zaletą pompy ciepła jest jej całkowicie bezobsługowa praca. Urządzenie to w przeciwieństwie do kotłów na paliwo stałe nie wymagają regularnego uzupełniania opału, czyszczenia pieca lub jego rozpalania. Wygoda użytkowania pompy ciepła jest zatem bez wątpienia przyczyną, dla której rozwiązanie to zyskuje popularność. Nie bez znaczenia jest także aspekt ekologiczny – urządzenie samo w sobie nie wytwarza żadnych spalin ani zanieczyszczeń, które byłyby emitowane do środowiska. Jedyne zanieczyszczenia, na których powstanie wpływa pompa ciepła to te pochodzące z elektrowni produkujących energię elektryczną – są one jednak o wiele mniej szkodliwe dla środowiska niż zanieczyszczenia z kominów domów jednorodzinnych. Ponadto, prace pompy ciepła można wspomóc, stosując panele fotowoltaiczne, które generują energię elektryczną z promieniowania słonecznego – takie połączenie jest jednym z najbardziej ekologicznych i bezpiecznych dla środowiska dostępnych na współczesnym rynku rozwiązań. Ze względu na niewielkie rozmiary, pompę ciepła można zamontować w niemal każdym obiekcie – jej montaż jest często łatwiejszy, niż kotła na paliwo stałe lub gazowe i nie wymaga zagospodarowania specjalnie przystosowanego pomieszczenia (można ją umieścić na przykład w pralni).

Warto też zwrócić uwagę, że pompy ciepła, ze względu na bardzo niską awaryjność są najbezpieczniejszymi urządzeniami grzewczymi. Ich użytkowanie nie niesie za sobą ryzyka wybuchu, czy emisji tlenku węgla, jak w przypadku kotłów gazowych lub na paliwo stałe. Tak samo, jak każde inne urządzenie grzewcze – pompa ciepła ma także swoje wady. Główną z nich jest stosunkowo wysoki koszt inwestycji, która zwraca się po kilku latach. Warto jednak pamiętać, że różnica w kosztach inwestycji nie uwzględnia budowy i zagospodarowania oddzielnego pomieszczenia na kotłownię – uwzględniając te koszty przy wycenie kotłów na paliwo stałe, czy gazowych różnica w cenie inwestycji byłyby znacznie mniejsza. Pompa ciepła, jako urządzenie elektryczne, zależna jest od jego stałego napięcia. W przypadku awarii, czy zaniku napięcia, urządzenie to nie pełni swojej funkcji, dlatego warto zainwestować w awaryjne źródło ciepła, niewymagające energii elektrycznej.

Pompy ciepła stosowane są na świecie już od połowy zeszłego wieku, jednak w Polsce pojawiły się zaledwie kilkanaście lat temu i do tej pory zyskują swoich zwolenników oraz przeciwników. Jest to z pewnością jedno z najczystszych źródeł energii cieplnej.