Ogrzewanie jest dość skomplikowaną kwestią, która może być kłopotliwa dla dość sporej ilości osób funkcjonujących w dzisiejszym społeczeństwie. Większość Polaków mieszka w domach z przestarzałą instalacją, która cechuje się bardzo niską wydajnością i wysokim poziomem utraty ciepła w czasie jego transportowania do właściwego odbiornika.
Działanie pieców akumulacyjnych
Takie systemy przynoszą wysokie straty i są ciężkie w utrzymaniu, dlatego też korzystanie z nic jest nieopłacalne. Takie piece akumulacyjne są nowoczesnym rozwiązaniem znacznie ułatwiającym oszczędne korzystanie z systemu grzewczego. Są one instalacją napędzaną w całości za pomocą energii elektrycznej. Dlatego też nie generują żadnych zanieczyszczeń, które należy odpowiednio odprowadzać. Pobór energii elektrycznej nie jest także zbyt duży w przypadku tego typu ogrzewania. Piece akumulacyjne działają na zasadzie gwałtownego nagrzewania i stopniowego oddawania energii do pomieszczeń w jakich są ustawione. Dzięki temu mogą one funkcjonować długotrwale, a przy tym nie pobierając energii elektrycznej. W przypadku właściwego skalibrowania takiej instalacji, może ona się nagrzewać tylko w momencie obowiązywania tańszej taryfy za energię elektryczną. W większości miejsc ma ona miejsce w godzinach nocnych. Ekonomiczne piece akumulacyjne dynamiczne nagrzewają się właśnie wtedy.
Posiadają one specjalne elementy magazynujące energię cieplną, które wykonane są z materiałów charakteryzujących się wysokim ciepłem właściwym. Dzięki temu nagrzanie ich wymaga dość sporej ilości energii, jednak magazynowana jest ona przez długi okres i stopniowo oddawana. W tym przypadku grzejnik oddaje ją przez cały okres gdy się nie nagrzewa, aż skończy swój cykl przy kolejnym nagrzaniu się w trakcie obowiązywania tańszej taryfy. Piece akumulacyjne dynamiczne charakteryzują się tym, że można swobodnie kontrolować w nich temperaturę, co jest dużym udogodnieniem w porównaniu do pieców statycznych. Posiadają one kanały którymi przepływa zarówno powietrze nagrzane, jak i zimne. Dzięki temu masy powietrza mogą zostać zmieszane aby uzyskać odpowiednią temperaturę, którą ustawia się na panelu obsługującym tego typu piec. Całość wydmuchiwana jest do pomieszczenia za pomocą wiatraka lub dmuchawy zainstalowanej wewnątrz takiego pieca.
To ona kontroluje prędkość oddawania ciepła do powietrza w pomieszczeniu i za jej pomocą można ją dowolnie zwiększać oraz zmniejszać. Tego typu rozwiązanie jest bardzo oszczędne i przy tym skuteczne. Piec akumulacyjny generuje duże ilości kontrolowanego ciepła przy małym poborze energii elektrycznej, dlatego też nada się do każdego domu.