Grzejniki konwektorowe zbudowane są z miedzianych rur, którymi przepływa czynnik grzewczy, zamkniętych w obudowie, która równocześnie funkcjonuje jako komin, wymuszając ruch powietrza w górę.
Grzejniki konwektorowe oddają większość ciepła przez konwekcję, nie promieniowanie, dlatego nadają się głównie pod okna. Unoszące się ciepło natrafia tam na świeże powietrze, które następnie, już ogrzane, unosi się ku sufitowi. Warunkiem prawidłowego działania jest to, że grzejniki nie mogą być niczym osłonięte, nawet firanka, która blokuje prawidłowy ruch powietrza w pomieszczeniu.
Niewątpliwą zaletą grzejników konwektorowych jest fakt, że mogą być zarówno przenośne, jak i mocowane na stałe. Do tego latem mogą pełnić rolę wentylatorów. Ich specyficzna budowa sprawia, że łatwo osiada na nich – i wewnątrz nich – kurz.
Grzejniki konwektorowe cenione są za to, że nie posiadają ostrych krawędzi i kantów, do tego pomimo wysokiej temperatury elementu grzejnego same nagrzewają się do ok. 60 stopni Celsjusza.