W trakcie budowy nowego domu łatwiej zaplanować ograniczenie strat ciepła, konieczne nie tylko by dostosować się do istniejących przepisów, ale również dla większych oszczędności, które zwrócą się po kilku-kilkunastu latach. Znacznie większym problemem jest ograniczenie strat ciepła w starszych domach. Jak można to zrobić?
- Dodatkowa izolacja domu. Zwykle polega na założeniu styropianu po zewnętrznej stronie budynku, czasem z każdej strony, czasem tylko z północy, jeśli z pozostałych stron budynek jest osłonięty przed wiatrem.
- Lepsza izolacja dachu. Słaba izolacja powoduje spore straty ciepła; izolacja dachu może mieć nawet kilkadziesiąt cm grubości, aby je ograniczyć.
- Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej. Nieszczelne okna i drzwi wejściowe generują duże straty, dodatkowo jeśli “ciągnie od nich chłodem” mamy naturalną tendencję do podkręcania grzejników, co zwiększa zużycie paliwa potrzebnego do ogrzania domu.
- Instalacja rekuperatora (łatwiejsza w nowo powstających domach), który pozwala na odzyskanie ciepła ze zużytego powietrza i wody. Nie trzeba przy tym otwierać okien, aby wywietrzyć, ponieważ całkowita wymiana powietrza następuje co 2-3 godziny.
- Rozsądne wietrzenie domu, natychmiastowe zamykanie za sobą drzwi wejściowych. Zimą wystarczy kilka minut, aby pomieszczenie wyraźnie się wyziębiło z powodu otwartych okien czy drzwi.