You are currently viewing Co warto wiedzieć o powietrznych pompach ciepła?

Co warto wiedzieć o powietrznych pompach ciepła?

Od pewnego czasu coraz większej ilości osób zależy na pozyskiwaniu energii cieplnej z możliwie jak najbardziej ekonomicznego źródła. Nie powinno dziwić w związku z tym, że tak popularne stają się ostatnio pompy ciepła. Dostępne są one w kilku wersjach, a główne różnice pomiędzy nimi wynikają ze sposobu pozyskiwania przez nie energii cieplnej.

Funkcjonalność powietrznej pompy ciepła?

mieszkanie z powietrzną pompą ciepłaWydaje się jednak, że zdecydowanie najbardziej efektywne są te ich rodzaje, które ciepło pozyskują z powietrza. Wszystko z tego względu, że pompa ciepła powietrzna jest w stanie nie tylko bardzo skutecznie ogrzewać pomieszczenia w domu zimą, ale także chłodzić je latem. Co więcej, przy odpowiednim dobraniu tego urządzenia, pod kątem na przykład jego mocy, okaże się ono w pełni wystarczające również aby ogrzewać wodę użytkową. Przy dobraniu odpowiedniej mocy takiej pompy, należy brać pod uwagę czynniki takie jak powierzchnia budynku, rodzaj zastosowanej instalacji grzewczej, która ma współdziałać z pompą, oraz ewentualne straty energii w danym budynku. Bardzo ważne jest również, aby baczną uwagę zwrócić również na obciążenia cieplne dla pomieszczeń, które mają być z użyciem pompy ogrzewane. Decydując się na pompę czerpiącą energię przede wszystkim z powietrza trzeba pamiętać o tym, że jest ona w stanie ogrzewać przez cały rok.

mieszkanie z powietrzną pompą ciepłaNie ma konieczności tworzenia dodatkowego przyłączenia na przykład kotła gazowego, czy olejowego. Wszystko dzięki temu, że powietrzne pompy ciepła posiadają specjalny zasobnik, który pozwala kontrolować różne czynniki, związane z użytkowaniem pompy, na przykład ilość zużywanej wody użytkowej. Co więcej, pompy ciepła typu powietrznego, zachowują wysoką efektywność pracy nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz znacznie się obniża nawet poniżej -25 stopni. Wszystko dzięki temu że wysoka temperatura wrzenia w czynniku chłodniczym, dba o zachowanie bezpieczeństwa i sprawności wewnętrznych elementów pompy ciepła. Pompa ciepła powietrzna jest jednym z niewielu typów takich właśnie urządzeń, które doskonale działają wraz z fotowoltaiką. Dzięki temu, możliwe jest bardziej efektywne wykorzystywanie energii cieplnej ze słońca, a ekologiczny prąd doskonale uzupełnia się z energią zużywaną przez pompę ciepła, konieczną dla jej właściwej pracy.

Popularność pomp ciepła z roku na rok jest coraz większa. Kluczowe jest jednak, aby wybierać odpowiedni jej typ – taki, który pozwoli na bardzo efektywne ogrzewanie domu nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz jest wyjątkowo niska. Pompa ciepła powinna również zaspokajać potrzeby jeśli chodzi o zużycie wody użytkowej.