You are currently viewing Badania nieniszczące ultradźwiękowe – na czym polegają?

Badania nieniszczące ultradźwiękowe – na czym polegają?

Podstawowym sposobem wykrywania nieciągłości materiałowych są badania nieniszczące. Pozwalają one również na ocenę poszczególnych właściwości danego materiału, a także umożliwiają wykonywanie konkretnych pomiarów, jednocześnie nie wpływając na stan techniczny próbki. Wyróżnia się sześć podstawowych rodzajów badań nieniszczących.

Ultradźwiękowa metoda badań

nieniszczące badania ultradźwiękoweSą to badania wizualne, penetracyjne, magnetyczno-proszkowe, radiograficzne, nieniszczące badania ultradźwiękowe oraz ultradźwiękowe pomiary grubości. Każde z badań wykonuje się w innych celach, każde też ma różną skuteczność – należy więc zawsze dobrze zastanowić się nad doborem odpowiedniego rodzaju badań. Dużą precyzją oraz skutecznością cieszą się wspomniane badania ultradźwiękowe. Łatwo się domyślić, że do ich przeprowadzenia konieczne są fale ultradźwiękowe – wprowadza się je do obiektu i w ten sposób, poprzez ich odbijanie się czy też rozpraszanie od materiału lub nieciągłości (w różnym tempie), można wykryć wady materiału. Takie badanie wykrywa zarówno nieciągłości powierzchniowe, jak i wewnętrzne, dlatego jest bardzo skuteczne, równocześnie może wskazać niepoprawne wykonanie połączeń, zarówno tych zgrzewanych i lutowanych, jak i klejonych. Zaletą tego sposobu badań nieniszczących jest to, że może być on stosowany na wszelkiego rodzaju materiały – nie tylko na metale i ich stopy, ale także niemetale – na przykład szkło, gumę, beton, ceramikę czy tworzywa sztuczne.

nieniszczące badania ultradźwiękoweFale ultradźwiękowe są wykorzystywane także do pomiarów grubości. Podłużne fale przechodzą przez obiekt – mierząc czas przejścia można określić grubość ścianek. Taki pomiar grubości stosuje się między innymi przy badaniu ścianek rurociągów, blach, rur, odlewów i wielu innych wyrobów, niezależnie od materiału, z jakiego są one wykonane. Dzięki rozwojowi technologii możemy wykorzystywać fale ultradźwiękowe w badaniach i jest to naprawdę wielka zaleta – badania takie są bowiem precyzyjne, a ich przeprowadzenie jest naprawdę proste, chociaż trzeba posiadać do tego odpowiednie uprawnienia, na szczęście w całym kraju istnieje mnóstwo ośrodków szkoleniowych, w których można wykonać kurs NDT czyli kurs dający umiejętności i wiedzę niezbędne do przeprowadzania badań nieniszczących.

Kurs zakończony certyfikatem od Urzędu Dozoru Technicznego jest naprawdę cenny, ponieważ jest respektowany przez wszelkiego rodzaju placówki przemysłowe, natomiast certyfikat TUV daje nam możliwość pracy nie tylko w kraju, ale i za granicą, to dlatego jest tak wartościowy. Choć obecnie mamy tak dużo metod badań nieniszczących, z pewnością powstaną jeszcze nowe, dzisiaj bowiem bardzo szybko technika się rozwija.