Jedną z podstawowych maszyn rolniczych jest pług. Służy on do orki, czyli podstawowej metody kultywacji gleby. Sprawia to, że gleba nie wysycha i jest bardziej napowietrzona, co sprzyja wzrostowi nowych roślin. Orka wykonana zimą pozwala szybciej przystąpić do prac rolnych wiosną. W trakcie orania pola pług może ulec wielu awariom. Wystarczy uderzenie jednego z elementów w znajdujący się pod ziemią kamień i prace rolne trzeba wstrzymać. Nie zawsze możliwa jest naprawa uszkodzonego elementu, a w przypadku starszych modeli części zamienne mogą być niedostępne.
Najlepsze rozwiązanie dla rolników w przypadku awarii
Rozwiązaniem problemu braku części do maszyn rolniczych są lokalni rzemieślnicy, którzy są w stanie je dorobić. Wykorzystuje się do tego obrabiarki ręczne i numeryczne. W przypadku prostych elementów można zastosować elektronarzędzia, które pozwolą na końcową obróbkę elementu. chcąc wykonać bardziej skomplikowaną część, warto posiadać jej schemat, co znacznie ułatwi pracę. Nie mając schematów i rysunków technicznych, można posłużyć się bliźniaczą częścią, która będzie stanowiła wzór. Wymaga to dokładnych pomiarów i znacznie komplikuje cały proces, ale szczególnie w przypadku starych typów maszyn jest to jedyne rozwiązanie. Do produkcji części do pługów wykorzystuje się stal trudnościeralną.
Wielu fachowców oferuje fachowe dorabianie części do pługów na podstawie szablonów i rysunków technicznych. Dorabiać można elementy, które uległy awarii w skutek błędu rolnika lub zwyczajnie się zużyły. Na rynku dostępnych jest wciąż wiele części zamiennych, ale w przypadku starszych maszyn ich zapas cały czas się kurczy. Wykonuje się takie elementy jak okładnice o profilu śrubowym, skrobaki do wałów czy redlice. Dobry fachowiec będzie w stanie wykonać każdy element, wliczając w to lemiesze. W przypadku nowoczesnych pługów dorobienie części może okazać się tańsze niż ich importowanie. Dotyczy to szczególnie zaawansowanego i markowego sprzętu, który jest drogi w zakupie i konserwacji. Dorabiając części, można je dopasować do potrzeb rolnika. Na żywotność dorabianych części wpływają takie czynniki jak jakość zastosowanego materiału, a także sposób obróbki.
Dysponując planami i schematami rzemieślnik może znacznie przyspieszyć pracę. Wiele elementów pługów jest powtarzalnych i wyspecjalizowane firmy posiadają projekty najczęściej dorabianych elementów. Dzięki częściom wykonywanym na zamówienie można nie tylko naprawić pług, ale też go zmodyfikować i dopasować do konkretnych potrzeb, które mogą się pojawić podczas pracy na roli.