You are currently viewing Zalety nowoczesnych ciągniczków jednoosiowych

Zalety nowoczesnych ciągniczków jednoosiowych

Wśród narzędzi rolniczych można znaleźć różnego rodzaju sprzęt, który ma szerokie i uniwersalne zastosowanie. Dobrym przykładem uniwersalnych maszyn rolniczych są ciągniki. Ich mniejsza wersja, czyli ciągniki jednoosiowe, można wykorzystać do przygotowania gleby pod przyszłe zasiewy, do koszenia trawników czy aeracji.

Urządzenia rolnicze

nowoczesne ciągniczki jednoosioweCiągnik jednoosiowy oferuje mniej możliwości niż tradycyjny traktor, ale jest też bardziej poręczny, tańszy i prostszy w obsłudze. Jego budowa jest nieskomplikowana, a liczba podzespołów nieduża. Każdy ciągnik jednoosiowy składa się z układu jezdnego, czyli dwóch kół na jednej osi, silnika i skrzyni biegów. To podstawowe podzespoły, które pozwalają na wykonywanie zadań podczas prac rolniczych. Modele, do których można podłączyć na przykład glebogryzarkę, posiadają dodatkowe przekładnie i wałki obrotu mocy, które służą do przekazywania mocy z silnika na osprzęt. Obsługa ciągnika jednoosiowego jest prosta i nie wymaga dodatkowych uprawnień. Taki sprzęt można wykorzystywać podczas prac rolniczych, ogrodowych i leśnych. Możliwe jest podłączenie przyczepki, co znacznie poszerza zakres dostępnych możliwości.

ciągniczki jednoosioweCiągniki wyposażone w dyferencjały są bardziej skrętne i nadają się do wykonywania prac także w trudnych warunkach terenowych. Obecnie nowoczesne ciągniczki jednoosiowe można kupić w sklepach ze sprzętem rolniczym i ogrodniczym. Do jednoosiowego ciągnika można podłączyć szereg różnych urządzeń. Pługi służą do orania ziemi i przygotowywania jej pod kolejne zasiewy. Obsypniki wykorzystuje się do przygotowywania terenu pod uprawę ziemniaków. Urządzenia koszące pozwalają wyrównać trawę i usunąć chwasty z terenów uprawnych. Najtańsze ciągniki jednoosiowe o niewielkiej mocy można kupić już za 2500 złotych, natomiast za modele klasy premium trzeba zapłacić nawet 30 000 złotych. Ciągnik jednoosiowy z osprzętem może ważyć ponad 300 kilogramów. Większa waga zapewnia lepszą przyczepność. Silnik o pojemności 442 centymetrów sześciennych wygeneruje moc na poziomie 11 koni mechanicznych.

Wykorzystywany przez rolników i ogrodników jednoosiowy ciągnik może dysponować taką samą liczbą biegów w przód i w tył. Rozruch może odbywać się ręcznie lub elektrycznie. Silniki zasilające ciągniki jednoosiowe przeważnie spalają olej napędowy. Układ jezdny wyposażony jest w hamulec roboczy oraz postojowy. Dla wygody użytkownika zadbano o możliwość regulacji kierownicy w pionie i poziomie. Wielotarczowe, hydrauliczne sprzęgło zapewnia przeniesienie napędu na wysokim poziomie.