You are currently viewing Jakie filtry znajdują się w ciągniku rolniczym?

Jakie filtry znajdują się w ciągniku rolniczym?

Pracując na roli, nie trzeba już męczyć się tak bardzo jak kiedyś. Praca fizyczna w znacznej części wykonywana jest dzisiaj przez maszyny, a zamiast tężyzny fizycznej rolnik powinien dysponować wiedzą z zakresu mechaniki, elektryki i elektroniki. Nowoczesne maszyny rolnicze to bardzo złożone urządzenia, na których pracę składa się szereg podzespołów.

Jedną z grup części, które znajdują się w ciągnikach rolniczych, są filtry

dopasowane filtry do ciągników rolniczychW pojazdach rolniczych znajduje się więcej różnego rodzaju filtrów niż w samochodach osobowych czy ciężarowych. Do prawidłowej pracy silnika spalinowego potrzebna jest mieszanka w postaci paliwa i powietrza, a także czynnik smarujący, czyli olej. Wszystkie trzy substancje muszą być odpowiednio przefiltrowane. Filtr paliwa jest niezbędny, żeby zachować prawidłową pracę wtryskiwaczy. W ciągnikach rolniczych wykorzystuje się przede wszystkim silniki wysokoprężne, które są bardzo wrażliwe na zabrudzenia paliwa. Olej napędowy szybko ulega zabrudzeniu, szczególnie przy niskich temperaturach, gdy na jego powierzchni osadza się parafina. Często wymieniane filtry paliwa pozwalają uniknąć drogiej i czasochłonnej regeneracji wtryskiwaczy.

filtry do ciągnikówDzięki filtrom paliwa do komory spalania nie przedostają się żadne cząstki stałe ze zbiornika. Dobrze dopasowane filtry do ciągników rolniczych zapewniają prawidłową pracę maszyny. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na filtr powietrza – ciągniki rolnicze niejednokrotnie pracują w warunkach wysokiego zapylenia, na przykład podczas żniw. Zadaniem filtra powietrza jest oczyszczanie go, zanim trafi do komory spalania. Kamień lub opiłek w komorze spalania mógłby doprowadzić do poważnego uszkodzenia cylindra, tłoka lub zaworów. Naprawa silnika jest niezwykle kosztowna, a w przypadku starszych ciągników może przewyższyć ich wartość. Filtry powietrza należy wymieniać regularnie. Istotny jest także filtr oleju. Oczyszcza on olej, który jest wykorzystywany do smarowania elementów silnika podczas pracy. Czysty olej zapobiega przegrzewaniu się jednostki napędowej.

W ciągnikach rolniczych można też spotkać bardziej nietypowe filtry, na przykład hydrauliczne. Odpowiadają one za czyszczenie cieczy roboczej w skrzyniach biegów i przekładniach potrzebnych do prawidłowej pracy osprzętu rolniczego. Za komfort rolnika podczas pracy odpowiada filtr kabinowy. Jego zadaniem jest oczyszczanie powietrza, które przedostaje się do wnętrza kabiny. Jest to szczególnie ważne podczas wykonywania oprysków. Dobry filtr kabinowy chroni rolnika przed wdychaniem szkodliwych oparów.