You are currently viewing Z czego się składa instalacja elektryczna?

Z czego się składa instalacja elektryczna?

Korzystanie z energii elektrycznej w domu lub firmie wymaga dostępu do sieci energetycznej oraz instalacji elektrycznej. Jest to instalacja złożona z przewodników, która podłączona jest do sieci energetycznej lub niezależnego źródła prądu, na przykład agregatu prądotwórczego. Instalacja składa się z obwodów zasilających oraz oświetleniowych i szeregu zabezpieczeń.

Instalacje elektryczne

instalacje elektryczne śląskieGłównym punktem instalacji elektrycznej jest skrzynka rozdzielcza, która może znajdować się w dowolnym miejscu w budynku. Montaż instalacji elektrycznej powinien odbywać się na podstawie profesjonalnie przygotowanego projektu. Zajmować się tym muszą elektrycy, którzy posiadają uprawnienia SEP do montażu instalacji elektrycznych o mocy do 1 kV. W projekcie musi zostać uwzględniona odpowiednia liczba obwodów jedno- i trójfazowych. Obwody jednofazowe służą do zasilania większości sprzętów domowych, natomiast trójfazowe dostarczają energię do odbiorników, które potrzebują jej najwięcej, na przykład do kuchenek elektrycznych. Należy uwzględnić rozłożenie gniazdek. Już na etapie projektowania trzeba uwzględnić dodatkowe zabezpieczenia przeciw porażeniem, szczególnie w takich pomieszczeniach jak kuchnia i łazienka.

bezpieczne instalacje elektryczne Wpływ na bezpieczeństwo instalacji ma także rodzaj zastosowanego przewodnika. Bezpieczne firmowe instalacje elektryczne w śląskim województwie wykonują elektrycy, którzy uzyskali uprawnienia SEP. Do wykonania instalacji należy zastosować przewody miedziane. Podczas modernizacji instalacji nie można łączyć ze sobą przewodów miedzianych i aluminiowych – należy wymienić wszystkie stare kable. Nitki instalacji powinny posiadać osobne przewody ochronne. Ochrona urządzeń RTV i AGD realizowana jest poprzez zabezpieczenia montowane w skrzynkach rozdzielczych. Wielostopniowa ochrona pozwala chronić urządzenia przed przepięciami, przeciążeniami i zwarciem instalacji elektrycznej. Przekroje i możliwości obciążeniowe przewodów należy dopasować do ich przewidywanego zastosowania – w firmach powinny być grubsze niż w domach. Elektrycy zalecają wymianę instalacji elektrycznej raz na dwadzieścia lat. W tym czasie przewody mogą się utlenić, a standardy i technologia się rozwijają.

Przygotowanie nowoczesnej instalacji elektrycznej pozwala uniknąć problemów z awariami sprzętów, migotaniem świateł lub zanikami napięcia. Sprawna instalacja elektryczna zwiększa ochronę przeciwpożarową. W budynkach firmowych trzeba przeprowadzać przeglądy instalacji, które powinny odbywać się przynajmniej raz na pięć lat, a w niektórych przypadkach co rok.