You are currently viewing Czy warto samodzielnie zorganizować elektrownię fotowoltaiczną?

Czy warto samodzielnie zorganizować elektrownię fotowoltaiczną?

Fotowoltaika staje się stopniowo coraz bardziej przystępną technologią. Oczywiście biorąc pod uwagę stosunkowo wysokie koszty jednostkowe instalacji fotowoltaicznych, trzeba szczególnie dużo uwagi poświęcić prawidłowemu montażowi. Jeżeli mamy doświadczenie w tego typu działaniach i tworzyliśmy już wcześniej podobne instalacje to możemy podjąć próbę samodzielnego montażu paneli słonecznych. W innym przypadku lepiej nie podejmować ryzyka, gdyż może być ono kompletnie nieopłacalne z punktu widzenia ekonomicznego.

Koszty i odpowiednie miejsce na elektrownię fotowoltaiczną

elektrownia fotowoltaicznaByć może ogniwa fotowoltaiczne nie są zbyt złożonym urządzeniem, a ich montaż w wielu przypadkach ogranicza się do wkręcenia śrub i połączenia z innym elementem, ale trzeba również pamiętać o tym, że duże znaczenie ma wybór najbardziej dogodnego miejsca, w którym fotowoltaika zostanie zainstalowana. Nie tak łatwo wybrać optymalną lokalizację. W takich przypadkach lepiej zdać się na doświadczenie i wieloletnią praktykę specjalistów, którzy mają już na swoim koncie dużą liczbę podobnych projektów. Dzięki bogatym doświadczeniom możliwy jest dobór najlepszego miejsca. Chodzi o to, aby przez jak najdłuższy czas w ciągu roku, panele słoneczne były wystawione na działanie promieni słońca. Nowoczesne ogniwa fotowoltaiczne mogą co prawda wytwarzać energię nawet bez takiej ekspozycji, ale działanie w takim trybie charakteryzuje się znacznie mniejszą wydajnością. Wiadomo też, że panele słoneczne są objęte wieloletnią gwarancją, która jest jednak obostrzona wieloma różnymi warunkami.

Nieumiejętny montaż oraz uszkodzenie ogniwa podczas instalacji może przełożyć się na utratę gwarancji, a to zwiększa ryzyko strat finansowych. Warto dobrze zastanowić się czy zaoszczędzenie jednorazowego kosztu związanego z montażem jest warte takiego ryzyka. Zazwyczaj ekipy monterów są w stanie wyrobić się ze wszystkimi niezbędnymi pracami w ciągu jednego dnia. Dla osób, które nie są zainteresowane żadnym z opisywanych powyżej rozwiązań, dobrym wyjście może być elektrownia fotowoltaiczna działająca w okolicy. Jeżeli tego typu obiekt jest dostępny to warto z niego korzystać. Jedynym kosztem będzie jedynie wykonanie przyłącza między elektrownią i budynkiem mieszkalnym. Chodzi o to, aby wydajna elektrownia fotowoltaiczna mogła bez żadnych przeszkód i opóźnień dostarczać energię w sposób ciągły. Dzięki takiej opcji możemy mieć pewność, że wszystko będzie działać prawidłowo.

Sama instalacja znajduje się poza naszą posesją,więc nie jesteśmy narażeni na ryzyko uszkodzenia i konieczności ponoszenia kosztów ewentualnej naprawy. Pełnimy jedynie rolę użytkownika, a nie dysponenta.