You are currently viewing Regulator przepływu – definicja i przykłady

Regulator przepływu – definicja i przykłady

Sieć kanalizacyjna czy deszczowa musi mieć rytmiczny przepływ, by nie dochodziło do przeciążeń i, w efekcie, uszkodzeń dróg przepływowych, które grożą zalaniem. Niestety, nieregularne opady deszczu powodują, że zbyt duża ilość cieczy może doprowadzić do awarii elementów hydraulicznych. Bezpieczeństwo oraz pewność przedostawania się cieczy we właściwych proporcjach zapewnić ma regulator przepływu. Co to takiego?

Regulatory przepływu – działanie

Rury betonoweRegulator przepływu to element ograniczający wypływ wody ze zbiorników retencyjnych, stosowany wszędzie tam, gdzie ilość cieczy płynącej przez sieć jest nierównomierna. Wyrównuje przepływ fali, regulując jej maksymalny przebieg tak, by był on bezpieczny dla innych urządzeń hydraulicznych i nie przeciążał ich. Urządzenie to jest wykorzystywane między innymi przy komorach burzowych, zbiornikach retencyjnych, sieciach kanalizacyjnych, przelewach burzowych oraz urządzeniach oczyszczających wodę. Regulator wykonywany jest ze sztucznego tworzywa niekorodującego (PEHD) lub ze stali nierdzewnej. Jego budowa i dobór materiałów zależy od odpływu, ciśnienia hydrostatycznego oraz maksymalnej ilości cieczy w zbiorniku, w którym regulator ma zostać zamontowany. Wlot regulatora zabezpieczony jest przed przedostaniem się do układu dławiącego zanieczyszczeń, mogących zakłócić jego pracę.

Rury kanalizacyjnePrzed zakupem warto zapoznać się mniej więcej z parametrami technicznymi każdej ze sztuki. Należy zwrócić uwagę na wartości przepływu regulowanego (Qmax), przepływu średniego (Qśr), maksymalnego spiętrzenia (Hmax) oraz sprawność regulacji (Nreg). Każdy model regulatora jest projektowany i wytwarzany indywidualnie, zależnie od przeznaczenia. Producenci oferują między innymi regulatory wirowe, korytkowe, kryzowe lub pływakowe. Modele stożkowe są wykonywane ze stali nierdzewnej typu 304 lub innej, jeśli klient ma w tej kwestii konkretne wymagania. Regulatory pionowe, przytwierdzane do ściany, są zbudowane tak, by wywoływać ruch wirowy strumienia, który skraca przepływ. Odmiana pływakowa, montowana po stronie naporu wody, posiada kompaktową budowę, możliwość zmiany przepływu o około 15% – 20% oraz specjalne urządzenie wykrywające zanieczyszczenia osadzające się w przepływie, które następnie są usuwane.

To, jaki model regulatora jest nam potrzebny, zależy więc od ilości przepuszczanej przez sieć kanalizacyjną wody oraz od rodzaju i jakości urządzeń hydraulicznych, które chcemy chronić przed przeciążeniem. Ceny tego urządzenia oscylują w graniach od trzech do pięciu tysięcy złotych brutto.