podnośnik koszowy

Rodzaje podnośników z koszem osobowym

W branży budowlanej można znaleźć wiele sprzętów, które ułatwiają pracę na budowie lub pomagają zapewnić bezpieczeństwo na niej. Wśród nich można znaleźć te, które są dosyć rzadko wykorzystywane, ale i te, które bardzo często lub zawsze występują na terenie budowy. Do takiego rodzaju sprzętu należą podnośniki koszowe, które można podzielić na wiele typów.

Różne typy podnośników

podnośnik koszowyPojazdy i urządzenia posiadające w sobie kosz osobowy nazywane są jako podnośnik koszowy. Istnieje kilka rodzajów, które różnią się posiadanymi funkcjami oraz sposobem podnoszenia kosza. Można wyróżnić podnośniki samojezdne, na przyczepie, samochodowe, nożycowe, na gąsienicach czy teleskopowe. Do innych rodzajów należą te, które są klasyfikowane ze względu na typ budowy, czyli podnośniki teleskopowe przegubowe, przegubowo-teleskopowe, nożycowe oraz masztowe. Podnośniki samojezdne, jak sama nazwa wskazuje należą do tych posiadających własny napęd. Najczęściej jest to akumulatorowy. Dzięki niemu podnośnik może samodzielnie się poruszać. Może być przegubowy lub teleskopowy. Wobec tego można dopasować go do kilku typów budowy. Różnica pomiędzy nimi polega na posiadanym zasięgu ramienia oraz nad udźwigiem. Kolejnym rodzajem jest podnośnik samochodowy, który sprawdza się w przypadku kiedy potrzebny jest dalszy transport. Najczęściej wykorzystywane są w pracach terenowych, gdzie potrzebne jest częste przemieszczanie.

podnośnik koszowyNajbardziej popularne umieszczane są na podwoziu aut ciężarowych. Mają wysoki zakres podnoszenia kosza osobowego. Typy samochodowych różnią się podwoziem aut, wagą, rodzajem napędów oraz maksymalną wysokością roboczą. Trzecim rodzajem są te na przyczepie, które łączą w sobie cechy samojezdnych i samochodowych. Typy tego rodzaju różnią się między sobą powierzchnią podestu, sposobem podnoszenia czy maksymalną wysokością roboczą. Są bardzo wygodne w użyciu i mają szeroki zakres zastosowań. Podnośniki nożycowe dzielą się na zastosowany w nich rodzaj napędu oraz na metodę podnoszenia. Najczęściej stosowane są wewnątrz budynków. Podnośniki na gąsienicach są kolejnym rodzajem, którego praca polega na napędzie gąsienicowym. Są stosunkowo małe, dzięki czemu są doskonałym rozwiązaniem do wnętrz budynków, gdzie kosze osobowe o większych rozmiarach by się nie zmieściły.

Ostatnim rodzajem są teleskopowe, które posiadają bardzo duży zasięg, ale mają małe rozmiary i wagę. Wykorzystywane są przede wszystkim w pracy na wysokościach. Rodzajów podnośników z koszami osobowymi jest wiele. W zależności od typu budowy czy innych możliwości można zastosować konkretny typ. Typów podnośników na rynku jest bardzo dużo i dla każdej budowy można coś znaleźć.