Nawet w najtrudniejszych warunkach potrzebne jest dobre oświetlenie. W firmach produkcyjnych, warsztatach i magazynach może panować wysokie zapylenie lub ryzyko zalania źródła światła. W takich miejscach nie stosuje się klasycznych lamp, a zamiast tego wykorzystuje się oprawy hermetyczne.
Cechy opraw hermetycznych
Cechują się one wysokim poziomem odporności na pył oraz wodę. Ich parametry pozwalają na stosowanie ich w trudnych warunkach. Wykonuje się je z trwałych materiałów, a ich wygląd ustępuje aspektom praktycznym. Podczas zakupu opraw hermetycznych do firmy trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na klasę szczelności. Wyrażana jest ona parametrem IP w postaci dwóch liczb. Pierwsza z nich oznacza stopień ochrony przed ciałami obcymi, czyli pyłem. Mieści się w przedziale od 0 (brak ochrony) do 6 (całkowita ochrona). Druga liczba w ośmiostopniowej skali opisuje stopień ochrony przed przenikaniem wody. Oprawy hermetyczne, które posiadają ochronę na poziomie 8 mogą być ciągle zanurzone w wodzie. Ważnym parametrem oprawy hermetycznej jest także współczynnik IK, który opisuje poziom ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. W warsztacie lub na hali produkcyjnej łatwo o uszkodzenia mechaniczne i przypadkowe uderzenia.
Te parametry zależą zarówno od zastosowanych materiałów, jak i jakości wykonania. Wysokiej jakości najtrwalsza oprawa hermetyczna zapewni ochronę przed wodą, pyłem i uszkodzeniami mechanicznymi. Powinna także posiadać szeroki kąt świecenia. Na komfort pracowników wpływają takie parametry jak intensywność świecenia oraz barwa światła. Hala powinna być odpowiednio nasycona oprawami o konkretnym natężeniu. Poziom oświetlenia w miejscu pracy regulują przepisy. W nowoczesnych oprawach hermetycznych montuje się lampy LED. Zastąpiły one żarówki fluorescencyjne. Lampy LED nie migają i od razu świecą z maksymalną jasnością, zużywając przy tym znacznie mniej energii elektrycznej. W większości opraw hermetycznych znajdują się miejsca na dwie żarówki. Pozwala to uzyskać znacznie lepszy kąt świecenia. Do montażu opraw hermetycznych używa się specjalnych klipsów, spinek oraz haczyków. Mogą być one zawieszone bezpośrednio na suficie, ścianie lub specjalnym stelażu, który przybliża je do podłogi.
Oprawy o klasie szczelności IP65 można stosować na zewnątrz. Wykonuje się je z tworzyw sztucznych oraz stali nierdzewnej. Do zasilania oprawy hermetycznej nie jest potrzebny dodatkowy zasilacz – takie źródło światłą można podłączyć bezpośrednio do instalacji elektrycznej, w której płynie prąd o napięciu 230 V.