Rozbiórka komina fabrycznego nigdy nie jest zadaniem łatwym, przez co decyzja o zleceniu takich prac zwykle jest często odkładana na ostatnią chwilę. Faktycznie, komin to duża, potężna, ciężka konstrukcja, a jej demontaż jest skomplikowany, dodatkowo należy pamiętać, że fabryka musi być zamknięta przy takich pracach, co wiąże się ze stratą dochodów.
Bezpieczna rozbiórka kominów
Jednak jeśli komin jest bardzo zniszczony, a jego naprawa miałaby być bardzo droga, to najlepszym rozwiązaniem jest rozbiórka kominów i wybudowanie nowej konstrukcji. O czym należy pamiętać przy takich pracach? Na pewno alpiniści przemysłowi muszą zachowywać wszelkie względy bezpieczeństwa. Praca na wysokości może wiązać się z wieloma niedogodnościami, jak również kontuzjami. Wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do poważnego upadku. Przy rozbiórce kominów trzeba zatem używać mocnych lin, osadzonych na metalowych zaczepach. Całość musi utrzymać ciężar człowieka, a jednocześnie nie krępować jego ruchów. Warto jest sprawdzić także wcześniej konstrukcję komina, żeby wiedzieć jak bardzo jest ona niestabilna oraz w jakich miejscach trzeba szczególnie uważać. Jeśli używane są podnośniki koszowe lub dźwigi to muszą one stać w takiej odległości, żeby w razie zawalenia się komina nikomu ani niczemu nic się nie stało.
Przy rozbiórce kominów trzeba zaopatrzyć się także w niezbędny sprzęt. W przypadku kominów stalowych potrzebny jest sprzęt, dzięki któremu metalowe elementy komina można rozdzielić od siebie i po kolei przenosić za pomocą dźwigów. Przy kominach ceglastych pracy jest więcej. Trzeba pamiętać o zabraniu nie tylko urządzeń elektrycznych, ale i ręcznych. Są one potrzebne przy ostatnim etapie prac, jak również wtedy, kiedy cegły mają zostać odzyskane i będą używane przy budowie nowego komina. Rozbiórka kominów to jedno, ale trzeba jeszcze zająć się odpadami. Często zajmują się tym także firmy oferujące usługi alpinistów przemysłowych. Stalowe kominy najlepiej jest oddać na złom, bo przetapianie ich czy cięcie i ponowne użytkowanie mija się z celem. Natomiast kominy ceglane mogą być ponownie wykorzystane, cegły w złym stanie mogą iść jako postawę fundamentów przed wylewką betonową lub do przerobienia na gruz.
Sprzątanie placu budowy musi być dokładne, tak by przed rozpoczęciem prac związanych z budową nowego komina teren był przygotowany. Trzymając się tych kilku zasad na pewno rozbiórka kominów w fabryce nie będzie czymś aż tak skomplikowany i problematycznym, a całość prac przebiegnie szybko, sprawnie i profesjonalnie.