You are currently viewing Jak zbudowany jest ogród zimowy?

Jak zbudowany jest ogród zimowy?

Od pewnego czasu widać dynamiczny wzrost popularności tak zwanych ogrodów zimowych. Są to oranżerie przydomowe które mogą pełnić różne funkcje. Przede wszystkim jednak są one wykorzystywane do wypoczynku w otoczeniu roślin, nawet zimą. Decydując się na zbudowanie ogrodu zimowego, warto wiedzieć, jak powinien być on zbudowany, aby korzystanie z niego było zarazem bezpieczne, jak i wygodne.

ogród zimowyPierwszym czynnikiem, nad którym należy się zastanowić, jest plan, według którego ta oranżeria przydomowa będzie zbudowana. Najczęściej, piękne ogrody zimowe z Wrocławia są zbudowane na planie prostokąta, koła, lub wieloboku regularnego. Wahając się pomiędzy poszczególnymi planami, według których taki ogród miałby powstać, należy brać pod uwagę usytuowanie domu według stron świata. Oranżeria powinna w jak największym stopniu znajdować się od strony nasłonecznionej, co jest szczególnie ważne dla wzrostu roślin egzotycznych nawet zimą. Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ przede wszystkim na bezpieczeństwo podczas korzystania z oranżerii jest rodzaj fundamentu. Fundament takiej konstrukcji przede wszystkim musi być odizolowany od wilgoci, oraz od strat ciepła przez grunt. Ogród zimowy, a konkretnie jego konstrukcja, jest tworzony z przyciętych według indywidualnych wymiarów profili, najczęściej aluminiowych. Następnie są one łączone bezpośrednio z fundamentami konstrukcji, zazwyczaj z dybli ze stali nierdzewnej. Zazwyczaj dużo uwagi podczas budowy ogrodu, przykłada się do ocieplenia łączenia pomiędzy ścianami a dachem – wykorzystywana jest do tego pianka poliuretanowa. Bardzo ważne jest, by nigdy nie montować profili bezpośrednio do ocieplenia – w materiale izolacyjnym należy utworzyć wycięcie, w którym umieści się profile. W przeciwnym wypadku, negatywnie wpłynie to na wytrzymałość całej konstrukcji ogrodu. Alternatywą dla opisywanych profili aluminiowych są głównie ekologiczne profile drewniane. Nie wykorzystuje się już raczej tych stalowych, ze względu na ich podatność na korozję, oraz niekorzystne parametry cieplne. Zaleta aluminium i przewagą nad profilami drewnianymi jest fakt, że nie wymaga ono żadnych prac konserwacyjnych, na przykład impregnacji.

W obecnym świecie popularność ogrodów zimowych jest coraz większa. Okazują się być one doskonałą formę spędzania wolnego czasu na łonie natury, nawet zimą. Aby jednak tak było, muszą one zostać skonstruowane według pewnych zasad, przede wszystkim z naciskiem na umożliwienie swobodnego rozwoju nawet tych egzotycznych roślin niezależnie od pory roku.