Ogród japoński czy angielski?

Właściciele działek najczęściej nie decydują się na skorzystanie z usług projektantów ogrodów, gdyż rozmieszczają poszczególne rośliny według własnego gustu – w końcu założenie ogrodu nie wydaje się sprawą skomplikowaną i podoła jej każdy. Tymczasem osoby, którym zależy na “czymś więcej”, korzystają z pomocy fachowców.

Estetyczny ogród – co jest ważne?

fachowe zakładanie ogrodówNajczęściej bowiem marzy im się ogród, który można potraktować jak dzieło sztuki, taki, na który naprawdę przyjemnie jest patrzeć i który budzi takie uczucia estetyczne jak dobry obraz. Niektórzy wolą ogród, który odzwierciedla naturę, a więc wszystko w nim rośnie po swojemu, inni zaś lubią harmonię i symetrię – to są bowiem wyznaczniki dzieła sztuki. Jeżeli zaliczamy się do tego drugiego grona osób, pomoc specjalisty od projektowania ogrodów będzie niezbędna – pomoże on nam bowiem w odpowiednim skomponowaniu poszczególnych elementów, które muszą się znaleźć w ogrodzie – zwróci uwagę nie tylko na rozstawienie rabatek, ale także na wykorzystaniu światła i cienia, aby w ten sposób stworzyć intrygujący teren. Istotna jest także mała architektura – wiadomo, ogród musi zaspokajać nasze poczucie estetyki, ale równie ważna jest jego funkcja użytkowa, dlatego należy umiejętnie połączyć walory estetyczne z cechami pozwalającymi na przyjemny odpoczynek.

fachowe zakładanie ogrodówJeżeli zdecydujemy się na fachowe zakładanie ogrodów w Warszawie, z pewnością projektanci pokażą nam swoje najlepsze realizacje, wśród których znajdą się ogrody japońskie czy angielskie. Jeśli chodzi o pierwsze z wymienionych, odznaczają się one minimalizmem, który składania do refleksji. Najczęściej wykorzystuje się tutaj kamienie oraz wodę – dlatego w takim ogrodzie nie może zabraknąć oczka wodnego czy nawet strumienia. Mają one świadczyć o nietrwałości i kruchości życia, o tym, że “wszystko płynie”. Oczywiście roślin także nie brakuje – azalie czy japońskie wiśnie będą podstawowymi roślinami, które znajdą się w ogrodzie japońskim. Japonia słynie także z uprawy chryzantem, jednak w naszym kraju kwiaty te są uznawane za pogrzebowe, dlatego niektóre osoby będą wolały pominąć ten element w swoim ogrodzie i nie ma w tym nic złego. W końcu ogród ma pasować przede wszystkim nam, ludziom, którzy będą w nim najczęściej przebywali.

Warto więc wydobyć z japońskiej sztuki zakładania ogrodów tylko te cechy, które nam najbardziej odpowiadają, nie zaś kopiować taki ogród toczka w toczkę. W przypadku ogrodu angielskiego, skupiamy się tutaj na naturalnych walorach, które daje nam dany teren – to ogród stylizowany na naturalność, jednak te nieregularne rabatki, jak i kręte ścieżki, także mają w sobie coś pięknego i z pewnością również znajdą swoich zwolenników.