You are currently viewing Jak prawidłowo wykonać przewiert?

Jak prawidłowo wykonać przewiert?

Przewierty są obecnie bardzo często wykorzystywaną metodą, podczas naprawy, czy też przebudowy, różnego rodzaju instalacji, które przebiegają pod ziemią. Oczywiście, aby ich stosowanie miało jakikolwiek sens, bardzo ważne jest, by wykonać je z użyciem nowoczesnego sprzętu oraz z zachowaniem odpowiednich reguł. Tylko w takim wypadku, korzystanie z danego tunelu horyzontalnego, będzie mogło być w odpowiednim stopniu bezpieczne.

Etapy wykonywania przewiertów

profesjonalne przewiertyPierwszym etapem tak wykonywanych prac ziemnych, jest bez wątpienia wiercenie pilotażowe. To właśnie w trakcie wykonywania tego etapu prac, tworzy się pierwotny otwór wiertniczy, który musi być zgodny z ogólnie przyjętymi, założeniami projektowymi. Aby wykonać taki właśnie otwór, konieczny aby możliwe były podziemne przewierty, zastosować trzeba żerdź wiertniczą o odpowiednio dostosowanej długości, jak również i średnicy. Aby odpowiednio urobić grunt, konieczne jest zastosowanie tak zwanej płytki sterującej lub, ewentualnie, w szczególności gdy warunki terenowe są bardzo niekorzystne, konieczne jest zastosowania świdra gryzowego. Podczas tworzenia otworu pilotażowego bardzo ważne jest, by wykorzystywać jedynie te wiertnice, które posiadają odpowiednią sondę – nadajnik. Tylko dzięki niej, możliwe jest odpowiednio dokładne sterowanie wybranym kierunkiem przewiertu.

 

przewierty sterowane Aby na bieżąco pozbywać się urobku podczas wiercenia, przydaje się się z pewnością wspomniana wcześniej płytka wiertnicza. Po wykonaniu przewiertu wstępnego, można przystąpić do wykonania drugiego etapu prac. Jest nim rozwiercanie pierwotne, w czasie którego utworzony otwór jest poszerzany do średnicy o około 50 % większej. Ten etap, w zależności od warunków terenowych, może być podzielony nawet na kilka zupełnie odrębnych. Etapem trzecim jest wciąganie rury przewodowej do wykonanego otworu. Zazwyczaj rura jest wprowadzana w tym samym kierunku co wiertnica i połączona jest z rurami płuczkowymi. Do wciągania rury trzeba użyć dedykowanej głowicy, która działa również jako rozwiertak. Dodatkowym udogodnieniem podczas trwania tego etapu prac, jest płuczka wiertnicza, która na bieżąco jest w stanie usuwać pozostałości wyrobku.

Podczas prac ziemnych korzysta się obecnie z wielu rozwiązań, które w znacznym stopniu ułatwiają ich wykonywanie. Mowa jest na przykład tutaj o wykonywanych coraz częściej, tak zwanych przewiertach, przydatnych w szczególności podczas wykonywania przebudowy czy naprawy instalacji podziemnych. Muszą być one jednak wykonywane z zachowaniem pewnych zasad, aby prace ziemne mogły być w pełni bezpieczne.

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę www.krecik-przewiertysterowane.pl!