You are currently viewing Pomoc na wysokościach, albo: właź pan, wstydu oszczędź

Pomoc na wysokościach, albo: właź pan, wstydu oszczędź

Specyfika prac remontowych i budowlanych, a często także konserwatorskich, polega często na pracy na wysokościach. Elewacje, ściany, sufity, belki, rzeźby, okna i tak dalej – w wielu budynkach, zarówno zabytkowych jak i współczesnych, znajdują się rzeczy, do których trudno się dostać. Również na zewnątrz bywają przydatne, np. w parkach przy obcinaniu gałęzi drzew, montowaniu reklam wielkoformatowych, odśnieżaniu dachów czy strącaniu sopli.

Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą różnego rodzaju drabiny, rusztowania i podnośniki. Drabiny jednak trudno uznać za bezpieczne i pozwalające zabrać ze sobą niezbędne narzędzia, materiały czy środki czystości; zabranie na ziemię nawet jednego kota ze słupa może okazać się wyzwaniem ponad ludzkie siły, a co dopiero większych ciężarów. Rusztowania sprawdzają się lepiej, ale tylko gdy są potrzebne przez dłuższy okres czasu, ponieważ ich rozkładanie czasem mija się z celem. Może się okazać, że zajmie tyle czasu, co sama praca.
Najlepiej, choć może również najkosztowniej, wypadają podnośniki koszowe. Są jednak mobilne, bezpieczne, a w ich koszach może zmieścić się kilka osób lub materiały budowlane lub inne przedmioty, niezbędne do wykonania zaplanowanej pracy. Ze względów bezpieczeństwa do prac na wysokościach, powyżej kilku metrów, polecane są właśnie podnośniki koszowe. Wiele firm budowlanych, remontowych i sprzątających posiada własne, jednak ich wynajęcie również nie stanowi żadnego problemu.

Podnośnik koszowy

podnośnik koszowy – źródło zdjęcia