panel słoneczny 12v

Czym są panele słoneczne?

Panele słoneczne często są zamiennie określane jako kolektory słoneczne lub solary. Najczęściej posiadają napięcie znamionowe 12V. Urządzenie to służy do przemiany energii słonecznej na energię elektryczną, dzięki czemu swoje zastosowanie znalazło na jachtach, w domach letniskowych.

Panel słoneczny dobrze ustawiony

panel słoneczny 12vSprawdzają się perfekcyjnie w miejscach, gdzie ograniczony jest dostęp do sieci elektrycznej. Najczęściej kolektory jednak służą do podgrzewania wody użytkowej. Solary są budowane na podstawie ognisk fotowoltaicznych, które połączone są ze sobą szeregowo, równolegle bądź w sposób mieszany. Sposób połączenie zależny jest od oczekiwań klienta. Kolektory słoneczne mogą znajdować się na dachu jak i na glebie, aczkolwiek ważne jest to, aby były ustawione w kierunku południowym, ponieważ wtedy mają największą wydajność. Nie powinny zostać ustawione w miejscu, gdzie jest sporo drzew, aby uniknąć sytuacji padania na nich cienia. Oczywiście większa wydajność kolektorów jest w okresie letnim, ale nie oznacza to wcale, że podczas zimy nie będzie wykonywał swojego zadania. Ich działanie wcale nie jest zależne od słońca, a naświetlenia. Istnieją dwa typy kolektorów – płaskie oraz rurowo-próżniowe.

panel słoneczny 12vTe pierwsze posiadają aktywny obieg, dzięki czemu mogą być stosowane w domach jednorodzinnych cało rocznie. Natomiast solary rurowo-próżniowe przeznaczone są dla domków letniskowych. Panele słoneczne 12V najczęściej są ustawiane pod kątem czterdziestu pięciu stopni, a to wszystko dlatego, że w okresie letnim powinny być poziomo ustawione, a w okresie zimowym pionowo, stąd też obliczono neutralną wartość nachylenia. Do instalacji należy również zbiornik wodny, wymiennik ciepła, pompa cyrkulacyjna, czynnik grzeczny czy też naczynie wzbiorcze. Cena solarów zależna jest począwszy od ilości kolektorów słonecznych, ilości osób zamieszkujących dom. Ceny wahają się od dwunastu do osiemnastu tysięcy złotych. Istnieje również opcja dofinansowania paneli słoneczni, a w konsekwencji koszt takiej instalacji będzie niższy. Największym atutem tej instalacji jest oszczędność. Panele słoneczne są również bezpieczne dla naszego środowiska, co może być bardzo ważną informacji dla osób, które cenią sobie ekologię.

Panele słoneczne o napięciu znamionowym 12V są najczęściej stosowane, gdyż one najbardziej minimalizuj straty energii. Kolektory słoneczne można często zobaczyć na dachach domów jednorodzinnych, więc coraz więcej osób się decyduje na takie rozwiązanie. Warto pamiętać także, że panele słoneczne nie wpływają negatywnie na środowisko.