You are currently viewing Cały rok w domu z drewna?

Cały rok w domu z drewna?

Wielu osobom domy drewniane kojarzą się wyłącznie z domkami letniskowymi. Wystarczająco ciepłymi, by spędzać w nich czas od późnej wiosny do początków jesieni, korzystając może z dodatkowego ogrzewania – grzejnika elektrycznego albo swojskiej kozy, ale nie ciepłymi na tyle, by wizja spędzenia w nich reszty roku była atrakcyjna. Nic dziwnego, ponieważ takie domki zupełnie nie są przystosowane do całorocznego pobytu.

wnętrzu drewnianego domuTym, którzy marzą o drewnianym domu na cały rok z pewnością można polecić domy z bali całoroczne – posiadające albo odpowiednią warstwę izolacji termicznej, albo zbudowane z materiału o takiej grubości, że ocieplenie nie jest już potrzebne. Drewno jest ciepłym materiałem, dlatego w odpowiednio zbudowanym budynku z grubych bali nie trzeba bać się nawet surowej zimy.

Niepodważalna zaletą domów z bali jest ich wyjątkowy wygląd. Z racji użytego do budowy materiału i wielu innych czynników, np. tempa i sposobu starzenia się drewna, nie można znaleźć dwóch identycznych domów, nawet jeśli powstały według tego samego projektu. Ciepło tego typu domów nie ogranicza się jedynie do parametrów technicznych. Drewno samo w sobie jest uważane za materiał, który pomaga wprowadzić ciepłą atmosferę i przytulny nastrój. Odpowiednio zaaranżowane pomieszczenia złożą się na wnętrze, do którego chce się wracać każdego dnia, i które żal opuszczać.

Nie można nie wspomnieć, iż takie drewniane domy są również bardzo taras z drewnianymi meblamizdrowe. Dzięki naturalnym właściwościom materiału, który pochłania nadmiar wilgoci i oddaje ją, gdy powietrze jest suche, we wnętrzu panuje przyjemny, zdrowy mikroklimat.

Budowa domu z bali trwa znacznie krócej niż tradycyjnego murowanego. Jedyne “mokre” prace to etap wykonania fundamentów, a gdy te są gotowe, dalsze prace można prowadzić bez względu na porę roku. Nie trzeba czekać aż kolejne części budynku wyschną, do tego jednorazowo kładzie się spory kawałek ściany, dlatego dom powstaje bardzo szybko. Możliwe jest zbudowanie go i wykończenie nawet w ciągu kilku miesięcy, co jest ogromną różnicą w porównaniu z budynkami murowanymi, które muszą “odstać” odpowiedni okres czasu zanim przystąpi się do tynkowania i malowania ścian czy układania podłóg, ponieważ wnętrze jest zbyt zawilgocone i musi wyschnąć.

Jak widać – dom z bali ma wiele zalet, dlatego z pewnością warto go rozważyć, gdy planuje się budowę swojego domu.

  dom z bali - budowa

dom z bali