You are currently viewing Czy warto wypożyczyć wózek widłowy?

Czy warto wypożyczyć wózek widłowy?

Dzisiaj ciężko wyobrazić sobie firmę produkcyjną, w której nie ma wózków widłowych. To funkcjonalne i bezpieczne pojazdy, które zrewolucjonizowały przenoszenie towarów. Początków tej technologii należy szukać jeszcze w XVIII wieku, kiedy przemysł w dzisiejszym znaczeniu tego słowa dopiero się rozwijał.

Od czego się zaczęło?

wózek widłowyPoczątkowo wykorzystywano dwukołowe ręczne wózki, które ułatwiały transport beczek i skrzyń. W 1887 roku skonstruowano wózek, który był w stanie podnieść platformę do góry, żeby ułatwić przewożenie towarów. Pojazdy wyposażone w widły pojawiły się na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych. To rozwiązanie szybko przyjęło się na całym świecie i jest dzisiaj standardem nie do zastąpienia. Obecnie wózki widłowe są napędzane silnikami spalinowymi lub elektrycznymi. Jako paliwo wykorzystuje się przeważnie ropę lub gaz. Zaletą wózków spalinowych jest możliwość szybkiego wznowienia pracy, gdy wyczerpie się zapas paliwa. Wózki elektryczne, chociaż cichsze i bardziej ekologiczne, wymagają kilkugodzinnego ładowania lub wymiany akumulatorów, co obniża ich sprawność. Zakup wózka widłowego może być znacznym obciążeniem dla małej firmy, ale z pomocą przychodzą wypożyczalnie. Przedsiębiorca może wejść w posiadanie wózka, żeby usprawnić działanie magazynu w okresie wzmożonej aktywności.

wózki widłowe Sposobem na poprawienie wydajności magazynu w sezonie są używane wózki widłowe – wypożyczalnia może dostarczyć je w dowolne miejsce. Z takiego rozwiązania korzystają na przykład producenci rolni, którzy potrzebują wózków widłowych najwyżej przez kilka tygodni w roku. Przedsiębiorca, który wypożycza wózki widłowe, nie musi się martwić o ich serwisowanie, utrzymywanie i garażowanie. Wypożyczalnia bierze na siebie wszelkie kwestie techniczne, zapewnia serwis i wszystkie potrzebne naprawy. Koszty związane z zarządzaniem flotą są po stronie wypożyczalni, przedsiębiorca zaś płaci jedynie za dostęp do pojazdu. To rozwiązanie dobre dla początkujących przedsiębiorców i firm działających w branżach uzależnionych od aktywności sezonowych. Wózki widłowe dostępne są w wynajmie krótko- i długoterminowym.

Chcąc rozwinąć firmę, można skorzystać z wynajmu do czasu, aż uzbiera się kapitał na zakup własnych wózków widłowych. Także przy intensywnej eksploatacji wózków widłowych wypożyczenie będzie dobrym rozwiązaniem. Z czasem komponenty wózków widłowych ulegają zużyciu, a ich naprawy i składowanie są kosztowne. W przypadku sprzętu z wypożyczalni przedsiębiorca jedynie oddaje uszkodzony pojazd i dostaje w zamian sprawny egzemplarz.