You are currently viewing Jakiego osprzętu używać do odkurzaczy centralnych?

Jakiego osprzętu używać do odkurzaczy centralnych?

W nowoczesnych domach stosuje się szereg udogodnień, które pozwalają na prostsze wykonywanie codziennych czynności – zalicza się do nich odkurzacz centralny. Jest to system, który obejmuje cały dom. Składa się na niego centralna jednostka ssąca, która połączona jest z rozmieszczonymi w całym domu gniazdami za pomocą ukrytych w ścianach rur.

W celu odkurzenia w pomieszczeniu wystarczy podłączyć rurę do gniazda i włączyć odkurzacz

nowoczesny osprzęt do odkurzacza centralnegoJego praca jest cicha i wydajna. Szeroki wybór akcesoriów pozwala w ten sposób usuwać różnego rodzaju zabrudzenia. Najważniejszym z akcesoriów jest wąż ssący – należy zwrócić uwagę na jego długość, elastyczność oraz rodzaj gwintu. Istotny dla działania całej instalacji jest także system filtracyjny. Stosuje się różne rodzaje filtrów – worki odwrócone, jednorazowe albo wkłady papierowe. Najbardziej zaawansowane odkurzacze centralne posiadają filtry bezobsługowe, które nie wymagają żadnej cyklicznej ingerencji. Za jakość samego sprzątania odpowiadają ssawki. Trzeba dobrać ich średnicę odpowiednio do gwintu lub nasadki węża. Drewnianą podłogę można czyścić szczotką ssącą. Większą stabilność podczas odkurzania zapewnia aluminiowa regulowana rura, którą montuje się między wężem ssącym, a ssawką lub szczotką. Obecnie nowoczesny osprzęt do odkurzacza centralnego sprzedawany jest samodzielnie lub w zestawach. Wąż po skończonej pracy można odłożyć na wieszak.

osprzęt do odkurzacza centralnegoPowinien on być wykonany z metalu. Waga dziesięciometrowego węża to około 4,5 kilograma. Ssawki montuje się poprzez nakręcenie ich na gwint lub wciśnięcie w rurę. Są one zrobione z polipropylenu. Do produkcji węży używa się polichlorku winylu. Popularne rodzaje końcówek to ssawka szczelinowa, szczotka nieobrotowa i szczotka z wymienną listwą. Szerokość robocza szczotki to 300 milimetrów. Jest ona wyposażona w dwa kółka jezdne, co ułatwia odkurzanie. Rączka odkurzacza może być wyposażona we włącznik zintegrowany z jednostką centralną. Aluminiowa rura wyposażona jest w dodatkowy pierścień ochronny. Średnica wewnętrzna ssawek i szczotek powinna być taka sama, jak w przypadku węża ssącego. Siłę ssania można regulować dzięki zamykanemu otworowi umieszczonemu w końcówce węża ssącego.

Kolor węża ssącego może być dopasowany według palety RAL – przeważnie są one białe, szare lub czarne. Rączka posiada zabezpieczenie przed obracaniem się. Należy koniecznie sprawdzić, czy kupiony wąż posiada odpowiednią końcówkę do połączenia go z gniazdem ssącym. Średnia końcówka ma średnicę 38 milimetrów.