You are currently viewing Czy pompa ciepła się opłaca?

Czy pompa ciepła się opłaca?

Kryzys na rynku paliw kopalnych i rosnące ceny energii w 2022 roku zaowocowały rekordową sprzedażą pompa ciepła w Polsce. Sprzedano ponad 203 tysiące urządzeń wszystkich typów, co stanowiło wzrost o 120 procent w stosunku do roku poprzedniego. Obecnie pompy ciepła to najbardziej efektywny sposób ogrzewania, jaki można zamontować w domu.

Po pompy ciepła coraz częściej sięgają także wspólnoty mieszkaniowe oraz przedsiębiorcy

ekologiczna pompa ciepłaMożliwe jest kaskadowe połączenie większej liczby urządzeń w celu zwiększenia wydajności. Wielu zwolenników pomp ciepła podnosi argumenty ekologiczne – ogrzewanie domu kotłem kondensacyjnym powoduje emisję dwutlenku węgla na poziomie 260 gramów na każdą kilowatogodzinę, natomiast pompą ciepła o współczynniku SPF wynoszącym 4 zaledwie 10 gramów. Dla wielu inwestorów bardziej jednak liczą się argumenty ekonomiczne. Pompa ciepła z gruntowym wymiennikiem ciepła pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania w skali roku nawet o połowę. Montaż instalacji fotowoltaicznej jest w stanie obniżyć wydatki związane z ogrzewaniem jeszcze bardziej. Budynki z zamontowanymi pompami ciepła znacznie zyskują na wartości. Zakup gruntowej pompy ciepła to wydatek od 40 do 100 tysięcy złotych. Wydajność pompy zależy od warunków gruntowych oraz powierzchni budynku. Opłacalne pompy ciepła w Rawie Mazowieckiej można kupić w korzystnej cenie wraz z dostawą i montażem.

egologiczna pompa ciepłaW przypadku pomp ciepła typu powietrze-woda o zmiennej wydajności stopień pokrycia zapotrzebowania na moc cieplną wynosi ponad 60 procent. Reszta energii zapewniana jest przez grzałkę elektryczną, co zwiększa zapotrzebowanie na energię o około 40 procent w stosunku do urządzeń z dolnym źródłem ciepła. Na wydajność i cenę pompy ciepła wpływa także rodzaj zastosowanego czynnika chłodniczego. Roczny koszt ogrzania domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych za pomocą gruntowej pompy ciepła nie powinien przekroczyć 3 tysięcy złotych. To rozwiązanie jest opłacalne także w sytuacji, gdy do posesji nie można podłączyć instalacji gazowej. W domach zeroemisyjnych, które nastawione są na generowanie jak najmniejszych kosztów utrzymania, pompy ciepła sprawdzają się idealnie. Wysoki koszt inwestycji jest rekompensowany przez niskie koszty utrzymania.

Wyposażenie domu w pompę ciepłą i panele fotowoltaiczne może znacznie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Czas zwrotu inwestycji w takie urządzenie grzewcze wynosi od 5 do 15 lat. Wpływają na to ceny energii, rodzaj urządzenia i powierzchnia domu. Nie bez znaczenia jest także aspekt ekologiczny.