W przypadku posiadania sporego obszaru lasu na własność, nierzadko zdarzyć się może, że dla zachowania równowagi w ekosystemie należy przeprowadzić akcję wycinania drzew. Jest to w pełni zgodne z panującymi trendami głoszącymi rozważne gospodarowanie przestrzenią wraz z zachowaniem szacunku wobec natury. Jakie drzewa są najczęściej ścinane?
Wycinka drzew – formalności
Przede wszystkim, zanim przystąpi się do wszelkich formalności, należy skontaktować się ze specjalistą, który przeprowadzi specjalistyczne badania na terenie, który ma być poddany operacji wycinania na nim drzew. Oczywiście, ze względu na konkretny obszar, powody związane z koniecznością ścięcia może być kilka. Jednym z najpopularniejszych jest eliminowanie starych, chorych sztuk, wobec których nie pomogą żadne inne zabiegi. Wycinka pozwoli zyskać przestrzeń, która z kolei jest wykorzystywana do zasadzenia nowych sztuk. Warto wiedzieć, że niektóre z chorób drzewnych potrafią być realnym zagrożeniem dla pozostałych sztuk na danym terenie. Dlatego też bardzo ważne jest, by odpowiednio przygotować się do wycinki, a przede wszystkim zastanowić się nad takimi aspektami, jak chociaż zaplanowanie jakiego gatunku drzewa zostaną posadzone w miejsce ściętych. Tutaj pomocą służą specjalistyczne organy, które pozwolą skonstruować plan zagospodarowania przestrzennego.
Warto dodać, że dużo zależy od tego, czy obszar na którym znajdują się drzewa jest częścią własności prywatnej, czy państwowej. Inaczej też prezentuje się sytuacja w przypadku ośrodków turystyczno-rekreacyjnych. Tutaj istotne jest przeznaczenie danego obszaru, wraz z możliwością zabezpieczenia miejsca, gdzie nie tylko drzewa będą wycinane, ale też sadzone. Taka tania wycinka drzew w Rybniku będzie miała koszt uzależniony przede wszystkim od ilości drzew, których należy się na danym terenie pozbyć. Poza samą ceną, istotna jest szybkość wykonanych prac. W przypadku ośrodków rekreacyjnych, jest to bardzo ważne, by wszelkie prace były wykonywane poza sezonem wypoczynkowym. Chodzi przede wszystkim o to, by pracownicy swoimi działaniami nie przeszkadzali wczasowiczom. Warto też zawsze rozważyć, co robić ze ściętymi sztukami drzew. Wiele z nich nadaje się przede wszystkim na opał.
Coraz większa ilość firm zajmuje się też transportem ściętego drzewa, co wpływa na zaoszczędzenie czasu i środków finansowych, jakie właściciel posesji musiałby przeznaczyć na dodatkową usługę. Przede wszystkim czas to pieniądz, a jego oszczędność jest wszystkim na rękę. Na pewno nie ma się co obawiać wycinki drzew, bo jest to standardowa czynność podejmowana na zalesionych obszarach.