Mieszkania w blokach miewają bardzo małą powierzchnię. Są przez to tanie i odpowiednie dla osób mieszkających samotnie, jednak niewielka przestrzeń wymaga tyle samo lub więcej starań podczas urządzania co większa. Tu bowiem szczególnie istotne jest “upchnięcie” wszystkich niezbędnych sprzętów i mebli w taki sposób, aby mieszkanie było całkowicie funkcjonalne i wygodne.
W urządzaniu mieszkań o powierzchni np. 20-35 metrów kwadratowych istotne jest dobre rozplanowanie przestrzenie i usunięcie przeszkód stojących na drodze do funkcjonalności i przestronności: ścianek działowych, nadmiaru mebli na środku pomieszczenia i zbędnych bibelotów. Szczególnie pozbycie się ścianek działowych pozwoli na otwarcie mieszkania, a równocześnie wpisze się w aktualne trendy. Zamiast ciasnego korytarzyka, małego salonu i mikroskopijnej kuchni można mieć przestronne mieszkanie, w którym kuchnia łączy się z salonem i posiada bezpośrednie wejście od drzwi wejściowych. Wydzielona pozostaje tylko łazienka i sypialnia. Jeśli jednak ilość miejsca na to nie pozwala, sypialnia również może zostać połączona z resztą mieszkania. Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie niewielkiej antresoli z łóżkiem, a przestrzeń pod nim z powodzeniem może zostać wykorzystana np. na sporą szafę lub kącik do pracy.
Poza odpowiednim układem pomieszczeń istotne jest rozplanowanie mebli. Te należy ograniczyć do minimum i rozstawić pod ścianami, a także, gdy jest to możliwe, wybierać przedmioty wielofunkcyjne. Zwykły stolik do kawy może mieć też półki pod blatem lub dość miejsca, aby schować pod niego dwa złożone razem taborety. Samo łóżko może w ciągu dnia być chowane w ścianie lub podwyższone, a po jego uniesieniu odsłaniana jest przestrzeń z wygodnymi szufladami do przechowywania ubrań. Przy wspomnianej już antresoli z powodzeniem można wykorzystać przestrzeń pod schodami na nią jako półkę.
Zamiast niskich szaf należy wybierać te zajmujące całą ścianę, ponieważ pozwolą na maksymalne wykorzystanie miejsca do przechowywania. Lśniące jasne fronty lub lustra pozwolą optycznie powiększyć przestrzeń. A jeśli będą ozdobne, spełnią dodatkową funkcję dekoracyjną. Poza takim rodzajem szaf polecane są również różnego rodzaju regały i wnęki. Dzięki swojemu “otwarciu” nie będą optycznie zmniejszać przestrzeni.
Rolę krzeseł i foteli mogą pełnić skrzynie, które nie tylko wyglądają ładnie i ciekawie, ale również pozwolą na schowanie np. nienoszonych ubrań lub zapasowego koca
W małym mieszkaniu bardzo ważna jest kolorystyka. Jasne barwy pomogą w optycznym powiększeniu przestrzeni, dlatego szczególnie polecana jest biel. Dzięki innym kolorom, jasnym i żywym, można wydzielić konkretne części mieszkania, np. jadalną i wypoczynkową, bez uciekania się do ścianek. Interesującym rozwiązaniem będą również lekkie parawany, które nie przytłoczą wnętrza, a zwiększą poczucie intymności.
Łazienka w malutkim lokum to osobny temat. Przede wszystkim potrzebne są półki i szafki, które pozwolą jak najpełniej pomieścić kosmetyki, ręczniki, środki czystości etc. Zamiast zwykłej wanny lepiej wybrać narożną, a nad nią umieścić półki, lub, lepiej, postawić na prysznic ze szklanymi ściankami, dzięki czemu nie przytłoczy on wnętrza. Podwieszana toaleta i zlew odsłonią podłogę i dadzą wrażenie większej przestrzeni, a także pozwolą swobodniej się poruszać. Drabinkowy grzejnik nie tylko pozwoli ogrzać łazienkę, ale również posłuży za wieszak dla ręczników. Najlepiej jednak, jeśli podłoga – w całym mieszkaniu – będzie podgrzewana, ponieważ zaoszczędzi to kłopotów związanych z rozmieszczeniem grzejników i dostosowaniem do nich rozkładu mebli.
Kluczem do zachowania funkcjonalności jest nieprzeładowanie wnętrza i utrzymywanie w nim porządku. Dekoracyjna lampa, front szafy, kolorowe poduszki i fototapeta, oraz ograniczenie drobiazgów do kilku najbardziej niezbędnych, pozwolą uatrakcyjnić wizualnie mieszkanie, ale go nie zatłoczą. A porządek jest tym bardziej istotny, że wystarczy kilka sztuk rozrzuconych ubrań, torba na środku salonu czy ręcznik na podłodze w łazience, aby mieszkanie wyglądało na zabałaganione.