You are currently viewing Tworzywa sztuczne – co można z nich wykonać?

Tworzywa sztuczne – co można z nich wykonać?

Zalety i wady tworzyw sztucznych są każdemu znane. Z jednej strony mamy materiał lekki, plastyczny, łatwy do modyfikacji, którego uzyskiwanie jest tanie. Z drugiej jest od nieprzyjazny dla środowiska, jak również niezbyt odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Cięcie tworzyw sztucznych jako doskonała metoda

tworzywa sztucznePlastik jest odporny na działanie cieczy, niskich temperatur i promieni słonecznych, ale już nie na działanie wysokich temperatur czy ognia, bo się stopi. Staranne ciecie tworzyw sztucznych jest proste, ale łatwo też je zgnieść. Gdzie materiał posiadający takie zalety i wady można wykorzystać? Czy jest wiele branż wykorzystujących tak zwany plastik? Na pewno tak! Tworzywa sztuczne stosowane są w przemyśle spożywczym do produkcji opakowań na jedzenie, w przemyśle budowlanym do produkcji zadaszeń i płyt potrzebnych do budowy szklarni, czy w przemyśle ciężkim, jako osłony do maszyn tnących, przyciski, czy obudowy elektronicznych sterowników. W domu tworzywa sztuczne najczęściej znajdujemy w kuchni i pokoju dziecięcym. W pierwszym przypadku są to różne pojemniki na żywność, części do blenderów, miski, naczynia jednorazowe. W drugim przypadku z plastiku najczęściej wykonuje się zabawki, ponieważ plastik jest nietoksyczny i bezpieczny dla maluchów.

tworzywa sztucznePlastikowe są też kosze na drobiazgi, nocne lampki, czy inne. Z grubszego tworzywa sztucznego wykonywane są kabiny prysznicowe, ścianki działowe (z poliwęglanu), czy też dekoracyjne drzwi przesuwane do garderoby. Tworzywa techniczne są często wykorzystywane do reklamy. Wykonuje się z nich reklamy przestrzenne, kasetony reklamowe (z dibondu), gabloty z pleksi, czy tablice informacyjne. Plastik może z powodzeniem być zawieszony na elewacji czy stać jako tablica kierująca do właściwego budynku. Na pewno napisy nie wyblakną, a całość się nie zniszczy nawet na największym mrozie. Tworzywa sztuczne są wielokrotnie wykorzystywane jako obudowy czy materiał do paneli sterowania. Z nich są wykonane alarmy, piloty, domofony, przyciski regulatorów, włączniki do światła, czy obudowy jarzeniówek. Tam nie potrzeba twardszego materiału, takiego jak metal, jednak szkło byłoby zbyt delikatne. Drewno za to nie pasowałoby do takich wytworów, a stosowanie go na zewnątrz zawsze niesie ryzyko uszkodzenia.

Na pewno sposobów wykorzystania tworzyw plastikowych jest bardzo dużo. W zależności od tego jakiej mieszkanki się użyje można wykorzystać je do uzyskania ,,stopów” miękkich lub twardych, przeźroczystych lub barwionych, giętkich lub sztywnych. To daje wiele możliwości projektowania i tworzenia.