You are currently viewing Szambo plastikowe czy tania przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Szambo plastikowe czy tania przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Niestety budując dom na obrzeżach miast musimy liczyć się z koniecznością samodzielnego wybudowania kanalizacji ponieważ nie we wszystkich miejscach została ona już doprowadzona.

Tania przydomowa oczyszczalnia ścieków to oszczędność

tania przydomowa oczyszczalnia ściekówPoza tym czasami, koszty podłączenia się do kanalizacji w osiedlach domków jednorodzinnych poza miastem, są tak wysokie, że dużo bardziej opłacalna jest budowa szamba. Dlatego właśnie wciąż jest to najczęściej stosowane rozwiązanie. Jednak przy obecnych rozwiązaniach stajemy przed dylematem jakie szambo wybrać – szambo plastikowe czy betonowe. Jedno i drugie rozwiązanie ciągnie za sobą pewne wady jak i zalety. Duży ciężar szamba betonowego może być zarówno wadą jak i zaletą. Dzięki dużemu ciężarowi szambo jest łatwiej osadzić w ziemi. Zapobiega to wypchnięciu zbiornika przez napór wody. Jednakowoż mniejszy ciężar jaki posiada szambo plastikowe znacznie obniża koszty transportu, a także ułatwia montaż. Dodatkowo decydując się na szambo wykonane z żywic poliestrowych mamy pewność że jest zbiornik szczelny całkowicie, w przypadku zaś składającego się z kilku pierścieni szamba betonowego, nie mamy takiej gwarancji. Oczywiście najlepszą i najbezpieczniejszą opcją jest tania przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jest to bowiem najlepszy sposób na oszczędności na wodzie, gdyż ścieki komunalne możemy ponownie wykorzystać do podlewania ogrodu.

Minusem zaś szamba plastikowego jest to, że ma ono niedużą wytrzymałość na obciążenie w związku z tym nie wszędzie można je zainstalować. Na przykład chcąc by szambo znajdowało się pod podjazdem musimy dodatkowo zabezpieczyć je betonową płytą.