You are currently viewing Budowa przydomowej przepompowni ścieków

Budowa przydomowej przepompowni ścieków

Mówiąc o przepompowniach ścieków, większość z nas ma od razu przed oczami wielkie zakłady – miejskie oczyszczalnie ścieków. Tymczasem przecież taka przepompownia może powstać na każdej działce! Są to bowiem konstrukcje przydomowe, które sprawdzają się na terenach, na których nie istnieje połączenie do miejskiej sieci kanalizacyjnej.

Przepompownia ścieków szybko budowana

przepompownia ściekówJak jest zbudowana taka przepompownia? Podstawowy element stanowi zbiornik HDPE, trwały i wytrzymały, a przy tym całkowicie bezpieczny dla środowiska. Najlepsi producenci proponują zbiorniki o wzmocnionym dnie, dzięki czemu parametry wytrzymałościowe stają się jeszcze lepsze. Aby taki zbiornik dobrze spełniał swoje zadanie, musi być odznaczać się całkowitą szczelnością. Ta szczelność jest zapewniona dzięki jego monolitycznej konstrukcji. Producenci dbają o to, aby zbiornik nie posiadał martwych stref, w których mogłyby odkładać się tłuszcze czy osad. Dzięki precyzji wykonania i całkowitej gładkości wewnętrznej ściany zbiornika, taka możliwość po prostu nie istnieje. Jeżeli obawiamy się tego, że taki zbiornik z tworzywa sztucznego mógłby zostać wypchnięty przez wody gruntowe, takie obawy można w prosty sposób rozwiać. Zbiorniki takie posiadają bowiem zewnętrzne pierścienie opaskowe, które zabezpieczają przed wyporem. W dodatku taki zbiornik jest bardzo prosty w montażu. Przydomowa przepompownia ścieków może powstać w jeden dzień!

przepompownia ściekówOczywiście jeżeli posiadamy odpowiednie sprzęty – najlepiej, żeby wykop wykonany został przez koparkę, będzie to o wiele szybsze rozwiązanie. Jeśli chodzi zaś o kolejne elementy przepompowni, obok zbiornika należy wymienić instalację tłoczną, która opiera się o pompy oraz odpowiednie złącze hakowe i prowadnice dwururowe. Konieczny jest też zawór zwrotny z zasuwą oraz złącze płuczące. Warto zwracać uwagę na to, czy producent stosuje armaturę wodną, która może być stosowana przy ściekach. Wiadomo przecież, że zawierają one substancje chemiczne niebezpieczne dla środowiska, dlatego nie każda armatura się przy tym sprawdzi. Kolejny element przepompowni to układ sterowania. Wybierając przepompownie ścieków od najlepszych producentów, będziemy mieć pewność, że odznaczają się najwyższą jakością, a więc że wszystkie zastosowane podzespoły będą jak najlepiej spełniać swoją rolę.

Takie przepompownie są zazwyczaj bezawaryjne, jeśli zostaną prawidłowo zamontowane i będą użytkowane w poprawny sposób. Dlatego najczęściej jest to inwestycja jednorazowa, a potem nie musimy już martwić się o ponoszenie kolejnych wydatków.