You are currently viewing Produkcja mebli – jak przebiega?

Produkcja mebli – jak przebiega?

Produkcja mebli to skomplikowany proces bez względu na to jaki element się produkuje. Nawet zwykła szafka składa się z wielu elementów. Mamy ścianki, drzwi, klamki, wieszaki. Dlatego też firmy zajmujące się produkcją mają w swoich fabrykach zaawansowane technologicznie maszyny i urządzenia, które zajmują się różnymi etapami wyrobu mebli.

Produkcja mebli – krok po kroku

produkcja mebliJak zatem przebiega taka profesjonalna produkcja mebli w nowym sączu krok po kroku? Na początku ważny jest wybór odpowiedniego materiału. Najczęściej jest to drewno lub sklejka, ponieważ są to materiały plastyczne, z których dobrze można zrobić,a jednocześnie drewno jest ,,ciepłe” i przyjemne w dotyku. Drewno jest materiałem uniwersalnym, można łatwo dopasować jego kolor do naszego wnętrza. Ponadto, każdy jego rodzaj ma inne właściwości. Drewno egzotyczne będzie bardziej odporne na wilgoć i wysokie temperatury, natomiast drewno rodzime będzie bardziej miękkie i plastyczne. Po wyborze materiału można przejść do projektu. Wszystko powinno być dokładnie rozrysowane i wyliczone. Czasem sporządza się makiety czy prototypy, żeby zobaczyć jak całość będzie wyglądała ,,na żywo”. Meble do salonu mają często bardzo różne rozmiary, od małych stoliczków po duże szafy. Dlatego też maszyny w fabryce mebli muszą mieć możliwość dopasowania. Następnie produkuje się poszczególne elementy mebla. Niech będzie to szafa na ubrania. Wytworzone zostaną deski, z których będzie dno i szczyt szafy, ściany i drzwi. Są to gładkie panele drewniane. produkcja mebliNastępnie takie drewno musi zostać zaimpregnowane i polakierowane. Meble występują często w wersjach matowych, półmatowych i błyszczących, tak samo jak panele podłogowe. Zatem warstwa bejcy czy lakieru będzie inna. Jednak jakieś zabezpieczenie musi być, żeby meble do salonu się nie zniszczyły. Jeśli są to meble dziecięce to na powierzchnię drewna ,,maluje” się różne wzory, czy też samo drewno się zabarwia na bardziej jaskrawy kolor. Dzięki temu takie meble podobają się maluchom. Kiedy mamy już wszystkie części gotowe to można przejść do składania całości. Montuje się zawiasy, klamki, wieszaki. Taka złożona szafa jest gotowa do użycia.

Nieco inaczej wyglądają kuchnie na wymiar. Tu zazwyczaj produkcja nie przebiega w fabryce, a robi ją fachowiec na zamówienie. To on kupuje gotowe płyty meblowe, docina je na wielkość i składa meble w domu klienta. Takie meble jednak są z takich samych materiałów co te fabryczne, tak samo są też łączone. Najważniejsze jest to, że nasze meble są wykonane dobrze i z dobrej jakości materiałów, co zapewni im trwałość przez lata.