You are currently viewing Pompa ciepła – czy warto wybrać to rozwiązanie?

Pompa ciepła – czy warto wybrać to rozwiązanie?

Wśród metod ogrzewania domu wymienia się między innymi pompy ciepła, które do swojego działania wykorzystują energie odnawialne. Jest to więc rozwiązanie uważane za jedno z najbardziej ekologicznych. Według producentów urządzeń, pompy ciepła pozwalają na zdecydowaną redukcję emisji CO2, jak i na poprawę skuteczności energetycznej budynku.

System grzejny oparty na pompie ciepła

pompy ciepła Dlatego jeżeli jesteśmy zwolennikami budownictwa pasywnego oraz energooszczędnego – pompy ciepła są metodą, którą powinniśmy uwzględnić przy wyborze ogrzewania. Zaletą jest to, że taka pompa pracuje dzień i noc, i nie potrzebuje żadnych stałych dostaw paliwa. W końcu energia czerpana jest z ziemi, powietrza lub z wód gruntowych czy powierzchniowych! Ta energia jest przetwarzana w sposób bezpośredni przez pompę ciepła. Aby to było możliwe, niezbędne jest kilka elementów, które wchodzą w skład konstrukcji pompy – jest to sprężarka, reduktor, parownik oraz skraplacz. To dzięki nim możliwe jest krążenie czynników grzejnych. Pamiętajmy jednak, że dobre ogrzewanie to nie tylko urządzenie, które pozwala na wytwarzanie ciepła, ale także pozostałe części systemu grzejnego muszą spełniać odpowiednie warunki. To przede wszystkim szczelna, energooszczędna stolarka okienna, dobra wentylacja (obecnie wentylacja grawitacyjna zupełnie się nie sprawdza – nowoczesne budownictwo wykorzystuje wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła), a także odpowiednio wykonaną izolację termiczną budynku.

pompy ciepła To dopiero połączenie tych wszystkich czynników pozwala na uzyskanie dużych oszczędności z zakresu ogrzewania. Jeśli chodzi zaś o same pompy ciepła, największą popularnością cieszą się te, które są zasilane przez energię pochodzącą z gruntu. Minusem jest jedynie spory koszt kolektorów, zarówno tych poziomych, jak i pionowych. A także pewne ograniczenia, których niestety nie da się uniknąć jak na przykład to, że możliwość montażu kolektorów poziomych zależy od wielkości działki, gdyż ich powierzchnia powinna dwukrotnie przekraczać powierzchnię obiektu ogrzewanego. Jeżeli jednak posiadamy dużą posesję, to nie będzie to dla nas stanowić żadnego problemu. Jeśli chodzi o inne rozwiązania, to są to pompy ciepła montowane w Lublinie, wykorzystujące wodę gruntową lub też powietrze.

Z pewnością więc każdy, kto zdecyduje się na montaż takiego systemu ogrzewania, bez problemu wybierze rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w danych warunkach. Jeżeli dodatkowo oprócz pompy ciepła zamontujemy sobie system fotowoltaiczny, wówczas nie będziemy musieli przejmować się nawet rachunkami za prąd. Nasze gospodarstwo domowe stanie się jak najbardziej energooszczędne.