You are currently viewing Dlaczego systemy fotowoltaiczne są popularniejsze od elektrowni wiatrowych?

Dlaczego systemy fotowoltaiczne są popularniejsze od elektrowni wiatrowych?

To, że alternatywne źródła pozyskiwania energii stają się coraz bardziej popularne widać gołym okiem. Szczególnie Europa zachodnia pokrywana jest coraz gęściej panelami słonecznymi i elektrowniami słonecznymi. Zwłaszcza duże elektrownie wiatrowe są bardzo wyraźne w krajobrazie. Jednak ostatnio ich popularność maleje i ustępują one coraz bardziej systemom fotowoltaicznym.

Mocne strony systemów fotowoltaicznych

systemy fotowoltaiczneDzieje się tak głównie za sprawą coraz częstszych uwag dotyczących elektrowni. Zajmują one bowiem dużo miejsca i bardzo nieciekawie wkomponowują się w krajobraz. Co więcej coraz głośniej mówi się o ich negatywnym wpływie na środowisko i zdrowie człowieka. Co prawda badania na ten temat są dopiero bardzo fragmentaryczne i często podważane to jednak wszyscy zgodzą się, że coś jednak jest na rzeczy. Na terenie całej Europy prowadzone są niezależnie od siebie badania, które wyraźnie wskazują na negatywne efekty zdrowotne u mieszkańców sąsiadujących z elektrowniami gospodarstw domowych. Dużo lepiej przebadany jest wpływ elektrowni wiatrowych na zwierzęta. Łopaty wiatraka tną powietrze z prędkością ponad stu pięćdziesięciu kilometrów na godziną. Są więc bardzo niebezpieczne dla przelatujących ptaków i nietoperzy. Z tego powodu nie powinny być stawiane na obszarach sezonowych wędrówek ptaków. Wreszcie dochodzi jeszcze kłopot ze zmianą mikroklimatu. Udowodniono, że większe nagromadzenie elektrowni wpływa na mikroklimat i może być przyczyną zmniejszenia prędkości wiatru. Wszystkie te czynniki sprawiają, że popularność elektrowni wiatrowych coraz bardziej spada. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku paneli słonecznych. Systemy fotowoltaiczne nie wpływają w żaden sposób niekorzystnie na środowisko. Nie emitują dźwięków ani nie ruszają się. Ponadto nasłonecznienie jest dużo bardziej przewidywalne niż siła wiatrów. Kolektory słoneczne produkują czystą, odnawialną energię. Nie produkują żadnych zanieczyszczeń a po okresie użyteczności podlegają recyclingowi. Baterie słoneczne niestety są bardzo drogie. Jednak ich cena wypada dużo korzystniej jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż zgromadzony i zmieniony poprzez inwertery prąd może zostać odsprzedany.

 

Warto w tym miejscu zaznaczyć różnicę między bateriami a kolektorami. Baterie produkują energię elektryczną, podczas gdy kolektory słoneczne energię cieplną. Poza dość wysoką ceną instalacja nie ma właściwie wad. Jest czysta, zdrowa i bardzo skuteczna. Dlatego jest coraz chętniej wybierana jako alternatywne źródło pozyskania energii.

Zainteresowanych tematyką systemów fotowoltaicznych zapraszam na stronę www.ozeshop.pl