Podział zaworów elektromagnetycznych

Zawory elektromagnetyczne to podstawowe elementy wykorzystywane do sterowania przepływem mediów w instalacji rurowej. Mogą służyć także do odcinania przepływu. W odróżnieniu od zaworu mechanicznego, tutaj elementem sterującym jest cewka elektromagnetyczna. Pod wpływem sygnału elektrycznego następuje przyciągnięcie rdzenia przez pole magnetyczne, co prowadzi do zmiany położenia zaworu.

Elektrozawory sterujące i komfort użytkowania

elektrozawory sterująceGdy sygnał elektryczny znika, tym samym pole magnetyczne przestaje działać i zawór może wrócić do swojej pierwotnej pozycji. Producenci oferują szeroki wybór elektrozaworów. Wśród nich wymienia się zawory 2- lub 3-drogowe, a także rozdzielacze. Dobre elektrozawory sterujące potrafią niestety trochę kosztować, jednakże jeżeli zależy nam na komforcie użytkowania oraz na bezpieczeństwie pracy i bezawaryjności instalacji, wówczas będą one najlepszym wyborem. Pamiętajmy, że w ofercie producentów znajdziemy nie tylko zawory elektromagnetyczne bezpośredniego działania ale także elektrozawory z serwo wspomaganiem. Pierwsze z nich charakteryzuje wyjątkowo krótki czas zadziałania. Już w kilkanaście milisekund uruchamiają się i wykonują swoją rolę. To dlatego poleca się je tam, gdzie potrzebna jest wyjątkowo szybka reakcja i natychmiastowe odcięcie przepływu medium, na przykład w instalacjach z gazem palnym.

elektrozawory sterująceWedług producentów, tego typu zawory charakteryzuje bezawaryjność. Ponadto produkty tego typu są tak skonstruowane, że nie posiadają uszczelnień, dzięki czemu nie są narażone na ścieranie. Całość skonstruowana jest zawsze z materiałów najwyższej jakości, które do prawidłowego działania nie wymagają smarowania. Dzięki temu ich eksploatacja jest naprawdę łatwa. Jeśli chodzi zaś o zawory serwowspomagane, te potrzebują różnicy ciśnień aby zacząć działać, najczęściej musi ona wynosić około 0,2 bar, nie mniej. Dopiero po uzyskaniu różnicy ciśnień zawór zaczyna działać zupełnie tak jak ten wcześniej opisywany. W niektórych przypadkach to zawory serwowspomagane są pożądane, jednak zazwyczaj w większości zastosowań bardzo dobrze sprawdzają się zawory elektromagnetyczne bezpośredniego działania. Jeżeli nie mamy pewności, który wybór będzie lepszy w naszym przypadku, warto poszukać szczegółowych informacji na ten temat w internecie, ale dobrym pomysłem będzie także skontaktowanie się z producentem.

Ten z pewnością po wysłuchaniu naszych wątpliwości oraz określeniu naszych potrzeb, pomoże nam w dokonaniu wyboru, który będzie dla nas naprawdę satysfakcjonujący. Dzięki temu wybrane elektrozawory będą mogły dobrze sprawdzać się przez długie lata.