You are currently viewing Ozdoby na stół – naczynia, świeczniki i inne

Ozdoby na stół – naczynia, świeczniki i inne

Eleganckie nakrycie stołu to coś, czym zwykle zajmujemy się przy okazji urodzin, czy świąt. Na co dzień zwykle na blacie nie stawiamy niczego, opcjonalnie położony jest obrus czy podkładki. A jednak pięknie zaaranżowany stół znacząco podniesie prezencję całego pomieszczenia. Co zatem można położyć na stole by się dobrze prezentował? Jak zmieniać dekoracje w zależności od okazji czy świąt?

O czym pamiętać ozdabiając stół?

kwiat i świecaNa pewno warto mieć w domu odpowiedni obrus. Na co dzień zwykle wybierany jest klasyczny biały, jednak zawsze można nieco zaszaleć. Dostępne są obrusy niebieskie, kremowe, złote, a także wzorzyste – z motywem płatków śniegu, bombek, pisanek i nie tylko. Mając taki obrus można szybko odmienić wygląd całego stołu! Jeśli nie chcemy zakrywać całego blatu to odpowiedni będzie bieżnik. Jest on kładziony przez środek stoły, zwykle po krótszej krawędzi. Dodatkowo koniecznie trzeba na stole położyć podkładki. Nie tylko będą dodatkową dekoracją, ale także pełnią praktyczną funkcję – jedzenie które nam spadnie nie pobrudzi obrusu. Podkładki mogą mieć formę kwadratu, prostokąta czy koła – dsotępne są modele z trzciny, bambusa, syntetycznych materiałów, czy te szydełkowane np. ze sznurka. Dodatkowo można położyć na stole także serwetki – podłożone pod talerz, koło niego lub też fantazyjnie złożone. Do wyboru są wersje tekstylne oraz papierowe, jednorazowe.

ceramiczne naczyniaA co postawić na stół? Ciekawie prezentować będą się ozdobne naczynia ceramiczne ręcznie robione. Mogą to być misy na owoce, jak również ,,pojemniki” na sztućce. Taka misa może być okrągła, owalna, mieć falowane brzegi, czy inne ciekawe kształty. Polecane są szczególnie te wielobarwne z różnymi wzorami. Ceramika jest bardzo trwała, w związku z tym naczynia będą nas cieszyć przez wiele lat. w celu stworzenia romantycznej atmosfery na stole koniecznie trzeba postawić świecznik. Może to być model klasyczny na parafinowe długie świece, jak i ozdobna podstawka na większe, pojedyncze świece. Świece można postawić także na stole bożonarodzeniowym, szczególnie jeśli do tego mamy ozdobny wieniec do położenia dookoła. Jeśli nie chcemy świecy to możemy postawic także dekoracyjny kominek zapachowy.

Podsumowując, elegancka aranżacja stołu ma ogromne znaczenie w kontekście wystroju całego pomieszczenia. Stosując obrusy, bieżniki, podkładki, serwetki,a także misy ręcznie robione z ceramiki oraz świeczniki możemy sprawić, że stół będzie piękny i dopasowany do konkretnej okazji. Zawsze warto mieć w domu kilka fajnych dekoracji stołowych na zmianę.