Kominek kojarzy się z konstrukcją o kształcie prostokątna, montowaną w ścianie i w pełni zabudowaną kamiennymi płytami odpornymi na działanie ognia i wysokiej temperatury. Takie kominki zwykle były ,,napędzane” pelletem, drewnem lub specjalnym brykietem. Rzadziej budowało się kominki otwarte wyłożone cegłami do których wrzucało się jednie kawałki drzewa.
Różne modele kominków
Obecnie jednak wybór tych urządzeń opałowych jest wiele większy. Znaleźć można liczne designerskie kominki wolnostojące z Poznania, a także te zabudowane, ale w nietypowej formie. Jakie są najciekawsze propozycje? Na pewno ogromne wrażenie na gościach zrobi kominek wiszący. Mocuje się go do sufitu, zwykle ,,zawisa” około metr nad ziemią, choć to zależy od modelu. Zwykle jest to kominek na drewno, choć bywają takie na inne paliwo stałe. Komora spalania często ma formę jajka lub kuli, przez co całość wydaje się jeszcze bardziej fantazyjna. Wiszący kominek nie ma obudowy, w związku z czym oszczędzi się pieniądze na kamiennych płytach. Druga opcja to kominek typu kanapka – ma palenisko na dole oraz wyciąg na górze, ale między nimi pozostaje wolna przestrzeń w której tli się ogień. Tu dominują biokominki napędzane specjalnym paliwem. Kominek tego typu ma przede wszystkim być dekoracją, ponieważ daje ograniczoną ilość ciepła.
Warto jednak zaznaczyć, że nie ma tu mowy o popiele czy innych odpadach, nie ma też duszącego dymu jak przy kominku na drewno. Trzecia opcja to kominki przypominające meble. Mogą być fantazyjnym stolikiem, półką czy rzeźbą. To także kominki na biopaliwo, rzadziej elektryczne. Zwykle nie są bardzo ciężkie, więc można je przestawiać z miejsca na miejsce. Dzięki temu w razie remontu czy przemeblowania można zmienić jego ustawienie. A co jeśli jednak chcemy mieć kominek zamontowany w ścianie? Tu tez znajdziemy ciekawe opcje. Można postawić na kominek narożny, który ma dwie przeszklone ścianki, jak również na kominek montowany ,,na przestrzał” tzn. ma przejrzystą komorę spalania widoczną z dwóch stron ścianki działowej. Pierwsza opcja to zazwyczaj zwykły kominek na standardowe paliwo tylko w innym kształcie, druga to kominki na biopaliwo lub elektryczne.
Jak widać można znaleźć wiele ciekawych rzeczy, jeśli chodzi o kominki. W sklepach znajdziemy modele wolnostojące, podwieszane na suficie, narożne, napędzane różnymi typami paliw stałych, energią elektryczną czy też biopaliwem. Warto poznać wszystkie designerskie możliwości, zanim się podejmie ostateczną decyzję o zakupie kominka do swojego domu.