Rattan – rotang – to liana z rodziny palm o bardzo długich pnączach, dochodzących nawet do 240 m długości. Jest najszybciej rosnącym gatunkiem “drzewa” w lasach tropikalnych (5-7) lat, dzięki czemu przyczynia się do ochrony innych gatunków drzew.
Z rattanu wykonuje plecionkę, z niej produkuje się meble, fragmenty mebli i elementy dekoracyjne. Można więc spotkać rattanowe fotele, łóżka, parawany, wypełnienia krzeseł, przesuwane części szaf, ekrany i osłony dekoracyjne na grzejniki. Dobrze sprawdza się łączony w jednym meblu z innymi materiałami: drewnem, metalem i szkłem.
Tworzy się z niego także kosze, pałeczki do perkusji czy kije do tradycyjnych sztuk walki.
Rattan bez lica, czyli włókno ze środka liany (pedding) można wybarwiać na żądany kolor, z kolei zwolennicy naturalnie złocistego koloru rattanu powinni zdecydować się na plecionkę z kory.
Z racji zastosowań, rattan często porównywany jest z wikliną. Jest materiałem od niej droższym, egzotycznym, znacznie wytrzymalszym, bardziej eleganckim i łatwiej poddającym się obróbce. Ze względu na okres wzrostu jest również ekologiczny.
Co ciekawe, rattan jest jednym z materiałów wykorzystywanych w projekcie “wood to bone”, który polega na wytwarzaniu z drewna w specjalnym piecu, z pomocą węgla i wapnia, kości przypominających ludzkie. Po wszczepieniu zostają one uznane za naturalną kość i pokrywają się zdrową tkanką kostną, przez co z czasem znikają, zastąpione wytworzoną tkanką. Jak do tej pory takie kości wszczepiano owcom, które dobrze na nie reagowały.