Wznosząc nowy budynek lub remontując stary, nie można pominąć jednego z kluczowych etapów, czyli ocieplenia dachu. Ma to znaczny wpływ na zapotrzebowanie energetyczne budynku, a w dalszej konsekwencji także na koszty związane z jego eksploatacją. Dzisiaj stosuje się przede wszystkim dwie metody ocieplania dachów – przy pomocy wełny mineralnej lub piany poliuretanowej. W niektórych przypadkach można także zastosować styropian.
Jak najlepiej ocieplić dach w Poznaniu?
Izolację termiczną umieszcza się na krokwiach lub między nimi. Mając do dyspozycji więcej czasu, warto rozważyć ocieplenie dachu wełną mineralną. Wykorzystuje się do tego wełnę szklaną lub skalną. Do jej głównych cech można zaliczyć dobry współczynnik przenikania ciepła, który wynosi od 0,031 do 0,045 wata na metr kwadratowy. Dokładna wartość tego parametru zależy od jakości i gatunku wełny. Zapewnia to wysoką efektywność energetyczną budynku. Dodatkową zaletą wełny jest jej ognioodporność. Materiał ten nie pali się nawet w bezpośredniej obecności ognia, co znacznie wydłuża czas dostępny na podjęcie działania w przypadku, gdy wystąpi pożar. Wełna jest też odporna na działanie wody. Nie rozwijają się w niej grzyby i pleśni. Ocieplając dach wełną, należy pamiętać o wykonaniu odpowiedniej wentylacji, ponieważ ze względu na właściwości hydrofobowe materiał nie przepuszcza pary wodnej.
Wysokiej jakości solidne ocieplenia dachu w Poznaniu wykonywane są przez wykwalifikowanych fachowców. Aplikacja piany poliuretanowej na poddaszu jest znacznie szybsza, ale związana z większymi kosztami. Ocieplenie pianką poliuretanową nie wymaga dodatkowej wentylacji, ponieważ komórki materiału posiadają otwartą strukturę, co pozwala na oddychanie materiału. Nawet na dużych dachach można zaaplikować pianę w jeden dzień, co wymaga jednak specjalistycznego agregatu. Przekłada się to na wyższy koszt użytkowania. Producenci piany często dają na nią dożywotnią gwarancję, ponieważ jest to materiał syntetyczny, który nie ulega degradacji. Pianka poliuretanowa jest lżejsza od wełny.
Istotnym czynnikiem podczas ocieplania dachu jest grubość warstwy termoizolacyjnej. Im jest ona grubsza, tym większa jest ochrona przed utratą ciepła. Zaleca się, żeby grubość warstwy izolacyjnej wynosiła przynajmniej 20 centymetrów. W przypadku piany poliuretanowej można bardzo precyzyjnie określić, jaka będzie grubość nakładanej warstwy. Wybierając wełnę, nie trzeba inwestować w dodatkową izolację akustyczną, bo ten materiał tłumi drgania powstające podczas uderzeń deszczu lub gradu o dach.