You are currently viewing Jak należy zadbać o właściwą konserwację i malowanie dachu?

Jak należy zadbać o właściwą konserwację i malowanie dachu?

Z biegiem lat nawet najlepszy dach, wykonany z wysokiej jakości materiałów i prawidłowo ułożony, traci swoje walory estetyczne i funkcjonalne. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu wpływu warunków atmosferycznych – które w pewnych rejonach kraju, np. w okolicach Krakowa są bardziej szkodliwe przez wysokie zanieczyszczenie powietrza.

Malowanie dachu – co trzeba wiedzieć?

malowanie dachowNiewiele osób zdaje sobie sprawę, że raz ułożony dach należy regularnie czyścić, konserwować i malować, co realnie przekłada się na jego trwałość i wygląd. Pierwszym krokiem w trosce o dach jest zawsze prawidłowa ocena jego stanu technicznego. Należy dokładnie go obejrzeć, ocenić wszelkie uszkodzenia, ogniska korozji (w przypadku dachu blaszanego), ilość mchów, grzybów czy porostów, a następnie podjąć decyzję o sposobie oczyszczenia i konserwacji. Kolejna ważna rzecz to obliczenie ilości środków, jakie może pochłonąć profesjonalne malowanie dachów. Ilość ta może zmienić się w zależności np. od tego, czy potrzebne będzie pokrycie całej połaci dachu farbą antykorozyjną oraz od tego, ile uszkodzeń jest do naprawienia.

malowanie dachówkiZ całą pewnością bardzo istotną kwestią jest również to, czy wszelkich prac podejmujemy się sami czy też zatrudnimy specjalistów od malowania dachów. Pierwsza opcja jest z całą pewnością tańsza, jednak druga niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim specjaliści, których na co dzień zajmuje malowanie hal, dachów i innych dużych powierzchni i obiektów, posiadają odpowiedni do tego sprzęt. Ma to niebagatelny wpływ na czas i jakość pracy. Samodzielnie rzadko dysponujemy podobnym sprzętem, jak również odpowiednimi zabezpieczeniami, które zapewnią nam bezpieczeństwo w czasie pracy. Kiedy wszystkie powyższe decyzje będą już za nami, kolejnym etapem jest przygotowanie do malowania dachówki (czy też innego rodzaju dachu). Należy zacząć od właściwego i bardzo dokładnego oczyszczenia powierzchni oraz odtłuszczenia jej, jeśli jest to konieczne. Następny krok to zabezpieczenie wszelkich uszkodzeń i skorodowanych miejsc oraz zaimpregnowanie dachu. Dopiero wtedy – gdy warunki atmosferyczne temu sprzyjają – można przystąpić do malowania. Warto wybrać na to ciepły, bezwietrzny dzień, w czasie którego nie pada i nie ma mgły, ponieważ poziom wilgoci może mieć istotny wpływ na jakość pracy i trwałość jej efektów.

Prawidłowo zabezpieczony i odmalowany dach będzie znacznie bardziej odporny na warunki pogodowe. Dodatkowo zacznie prezentować się o wiele lepiej, co także ma znaczenie dla każdego, kto ceni sobie estetyczny wygląd domu i jego otoczenia.