You are currently viewing Izolacja przeciwwodna i budowa stropodachu

Izolacja przeciwwodna i budowa stropodachu

Stropodach, to jedna z możliwości wybudowania dachu. Takie stropodachy mogą być dobrze wentylowane, jak i w ogóle nie muszą posiadać warstwy wentylowanej. Także zielone dachy, które czasem widzimy, są to stropodachy, tak zwany odwrócony. W tym artykule zostanie przedstawiony stropodach z dobrze wentylowaną przestrzenią.

Izolacja przeciwwodna jest ważna w stropodachu

izolacja przeciwwodnaZacznijmy od główniej konstrukcji takiego stropodachu, a mianowicie od płyty. Może być ona żelbetowa, wykona z belek i pustaków czy z gotowych elementów prefabrykowanych. Po wykonaniu płyty głównej wykonuje się izolacje termiczną. Jednak najpierw musimy ją zabezpieczyć przed wilgocią. W tym celu bardzo często stosowana jest izolacja przeciwwilgociowa z foli budowlanej. Do tego można stosować folie, które wykorzystuje się jako izolacja piwnicy, oczywiście jest to mowa o izolacji przeciwwilgociowej. Jest to ważne, gdyż gdy izolacja termiczna nasiąknie wodą, to nawet osuszanie murów nie pomoże. Wtedy najlepiej bezie wykonać wymianę izolacji w dachu. Gdy już wykona się tą warstwę to można przejść do izolacji termicznej. Izolacja termiczna w tym przypadku może być wykonana z wełny mineralnej (na przykład skalnej). Rzadziej stosuje się styropian czy izolacje natryskową z pianki PUR. Po tej warstwie przychodzi pora na pustkę powietrzną. Aby była on wentylowana w ścianie kolankowej należy wykonać odpowiednie pustki wentylacyjne, które umożliwią przepływ powietrza. Dzięki tej warstwie pomieszczenie pod stropodachem się nie nagrzewa bezpośrednio, jak i wychładzanie przez dach trwa dłużej. Następnie należy wykonać deskowanie, na którym umieszczona będzie najlepsza izolacja przeciwwodna jak i pokrycie dachowe. Taka izolacja przeciwwodna jest bardzo ważna podobnie jak hydroizolacja fundamentów. To ona zapobiega przedostawaniu się wody do wnętrza konstrukcji. Taka izolacja przeciwwilgociowa wykonywana jest praktycznie tak samo i z takich materiałów jak hydroizolacja piwnicy. Przecież izolacja pionowa obecnie najczęściej jest wykonywana z foli. Taką folie stosuje się jako izolacja piwnicy jak i izolacja dachu. Czasem jeszcze jako izolacja przeciwwodna stosowana jest papa. Jednak jest to coraz mniej popularny zabieg. Po wykonaniu izolacji przychodzi pora na wykonanie porycia dachu.

W tym przypadku najczęściej jest to blachodachówką. Tak wygląda pokrótce budowa stropodachu dobrze wentylowanego. W przypadku tego dachu, jak i wykonanego w innych konstrukcjach bardzo ważna jest izolacja termiczna jak i przeciwwodna. Dzięki tym elementom taki dach odpowiednio zabezpieczy dom przed utratami ciepła.