You are currently viewing Do jakich powierzchni stosować kołki rozporowe?

Do jakich powierzchni stosować kołki rozporowe?

Przywieszenie szafki, czy wieszaka nie jest trudne. Bez problemu można wykonać to samodzielnie, jeśli posiada się odpowiednie narzędzia. Wiele osób wyposaża się w specjalne skrzynki dla majsterkowiczów, które zawierają wszystkie najpotrzebniejsze elementy. Dzięki temu szybko i łatwo można naprawić urwane drzwi od szafy, czy zawiesić ulubiony obraz.

Jak wygląda montaż kołków rozporowych?

Umieszczanie różnych przedmiotów na ścianie nie jest trudne. Jednak trzeba się do tego przygotować i przede wszystkim wiedzieć, z jakim materiałem ma się do czynienia. Obecnie najczęściej używa się kołków rozporowych. Są one bardzo praktyczne i sprawdzą się niemal wszędzie. W przypadku posiadania domu betonowego warto skupić się na modelach uniwersalnych. Oczywiście do montażu najlepsza będzie wiertarka. Co więcej, nie można zapominać także o rozmiarze wiertła, ponieważ nie wszystkie poradzą sobie z betonem. Trochę innym materiałem, który ma niższą wytrzymałość są cegły. W tym wypadku również sprawdzi się uniwersalny kołek rozporowy – Fischer jest firmą, która produkuje jedne z najlepszych modeli i bez problemu można zdecydować się właśnie na nie. W wielu domach zdarzają się również powierzchnie z kamienia naturalnego. Są bardzo trwałe i montaż w nich może być bardziej skomplikowany. W tym przypadku idealnie sprawdzą się kołki rozporowe, które zakończone są hakiem prostym lub okrągłym. Oczywiście tak samo, jak w innych przypadkach, przy dużych ciężarach należy wybrać gruby model, który będzie wystarczająco długi.

Bardzo specyficznym materiałem są za to pustaki powietrzne. Należy pamiętać, by nie stosować tutaj wiertarek udarowych, ponieważ mogą uszkodzić daną konstrukcję. Niektóre kołki można bez problemu wbić w ścianę. Jednak trzeba być przy tym ostrożnym. Na rynku dostępne są również pustaki ceramiczne, w które bez problemu można montować kołki uniwersalne nie martwiąc się, że coś im się stanie. Najlepiej będzie, jeśli będą posiadały skrętną tuleję, która blokuje się wewnątrz danego materiału i w ten sposób jest o wiele trwalsza. Jednym z ostatnich materiałów, których używa się do budowy domu są płyty gipsowo-kartonowe. Są one bardzo cienkie i głębokie wiercenie jest tutaj niedopuszczalne. W związku z tym najlepiej jest zrezygnować z ciężkich szaf, czy obrazów i postawić na lekkie zdjęcia, czy inne dekoracje. Idealnie sprawdzą się tutaj kołki stalowe, które można mocować ręcznie.

Montaż kołków rozporowych nie jest trudny. Najważniejsze jest posiadanie wiertarki, a także młotka. Kiedy wie się, z jakiego materiału wykonana jest ściana i dopasuje się do niej kołek nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać wszystko samodzielnie.