You are currently viewing Zastosowanie nitów w przemyśle

Zastosowanie nitów w przemyśle

Historycy nie są w stanie ustalić, jak stara jest technika nitowania. Z pewnością znano ją już w średniowieczu, a zapewne też w czasach starożytnych. Wówczas technologia ta wymagała żmudnej i mozolnej ręcznej pracy. Nitowanie udało się znacznie przyspieszyć dopiero w XIX wieku, gdy wynaleziono maszynę do nitowania.

Nity – solidne połączenie

mocne nity nierdzewneNa początku XX wieku technologia ta na szeroką skalę została wyparta przez spawanie, ale w wielu miejscach nadal to właśnie nity wybierane są jako element montażowy. W przemyśle stosuje się nity jako element nierozerwalnego połączenia dwóch elementów cienkościennych. Chcąc wykonać tego typu połączenie, najpierw trzeba wywiercić otwór, w który zostanie wtłoczony nit. Dzisiaj wykorzystuje się do tego maszyny lub ręczne narzędzia, czyli nitownice. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów nitów, które różnią się od siebie ze względu na rozmiar, kształt i materiał. Najczęściej używa się nitów standardowych, których uniwersalna obudowa sprawia, że nitowanie z ich pomocą jest proste i niedrogie. W przypadku konstrukcji narażonych na kontakt z wodą wykorzystuje się nity zamknięte. Podczas montażu przy konstrukcjach o niskim obciążeniu preferowane są nity otwarte, które nie pozwalają na zachowanie trzpienia, a co za tym idzie, mają niższą siłę nośną.

solidne nityWysokiej jakości mocne nity nierdzewne można kupić w hurtowniach budowlanych, sklepach internetowych lub bezpośrednio od producentów. W sytuacji, gdy potrzebna jest duża siła zacisku, warto postawić na nity rozprężne. Cechują się one wysoką odpornością na rozciąganie. Nity mogą różnić się od siebie także pod względem kształtu łba. Dostępne są nity z łbem stożkowym, kulistym i kołnierzowym. Wykorzystując nity ze stali nierdzewnej, można montować różne elementy w miejscach, które są narażone na działanie czynników powodujących korozję. Oprócz stali nierdzewnej wykorzystuje się też szereg innych materiałów, na przykład miedź i aluminium. Nity stalowe mogą być ocynkowane, nierdzewne lub kwasoodporne, zależnie od warunków, w których będą stosowane. W XIX wieku nitowanie było powszechnie stosowane w przemyśle ciężkim i podczas budowy statków.

Dzisiaj z nitów korzysta się podczas montażu elementów reklamowych czy podczas budowy maszyn. Metoda ta pozwala na wykonanie nierozerwalnego połączenia, które jednak – w przeciwieństwie do spawu – w razie potrzeby można rozłączyć poprzez wybicie nitów za pomocą specjalnego narzędzia. Obudowa maszyny połączona za pomocą nitów nie odpadnie w wyniku drgań, ale w razie awarii można ją zdjąć.