You are currently viewing Zalety poliwęglanu komorowego

Zalety poliwęglanu komorowego

Czy znacie tworzywo, które jest tak samo przejrzyste jak szkło, ale o wiele bardziej wytrzymałe, elastyczne i dużo lżejsze? To poliwęglan komorowy, którego wyjątkowe właściwości sprawiają, że jest materiałem pożądanym w wielu różnych branżach, nie tylko w budownictwie. Płyty wykonane z tego materiału charakteryzuje prawdziwa przejrzystość, dzięki której właśnie bez problemu konkurują ze szkłem. Ale zyskują przewagę pod względem wytrzymałościowym.

Poliwęglan komorowy na wiaty

poliwęglan komorowy Dodatkowo charakteryzuje je wysoki poziom termoizolacyjności A także łatwość obróbki – może być ona przeprowadzana zarówno na zimno, jak i na gorąco. To sprawia, że bez problemu można uzyskać oczekiwany kształt – tworzone są nie tylko płyty, ale też inne formy, na przykład półkoliste – takie jak świetliki dachowe. Poliwęglan został doceniony w wielu różnych branżach i możemy go znaleźć zarówno w obiektach przemysłowych, pasażach handlowych, na dworcach, w szklarniach czy też w ogrodach zimowych, a także po prostu na ulicach. Poliwęglan komorowy 10mm zobaczymy także po prostu na… ulicy. Jako wiaty przystankowe czy też ekrany akustyczne, które służą ograniczeniu hałasu dobiegającego z ulicy do przestrzeni przeznaczonej dla mieszkańców. Jak widać, poliwęglan charakteryzuje również dobra dźwiękoszczelność.

poliwęglan komorowy Z tego materiału można wykonywać więc także ścianki działowe, jak i specjalne przestrzenie na przykład w bibliotece – do nauki lub czytania w ciszy. Warto wiedzieć, że płyty poliwęglanowe mogą różnić się między sobą wytrzymałością mechaniczną, jak i współczynnikiem przenikalności cieplnej. Zależy to bowiem od struktury płyt, która może być dwu-, trój-, cztero- lub nawet pięciościenna. Najlepsze płyty charakteryzuje odporność mechaniczna, niezależnie od temperatury – płyty mogą być montowane w każdym miejscu, w którym temperatura znajduje się w zakresie -40 do nawet 120 st. C. O wytrzymałości świadczy między innymi to, że takie płyty poliwęglanowe z powodzeniem przechodzą testy na gradobicie. Podczas takiego badania kulki z tworzywa poliamidowego są wystrzeliwane z armatki pneumatycznej z prędkością około 21 m/s. Tafla szklana wytrzymuje uderzenie piłką o średnicy 20 mm przy prędkości 10 m/s.

Z kolei poliwęglan 10 mm – przy prędkości 44 m/s. Jak widać, różnica jest znacząca i dotyczy to także uderzeń kulką o średnicy 10 mm czy 30 mm. W każdej sytuacji poliwęglan wygrywa z taflą szklaną, jak i z wielościankową płytą akrylową. Wszystko wskazuje na to, że poliwęglan jest materiałem, który zdobywa dużą przewagę nad innymi, dlatego jest on przyszłością budownictwa.