You are currently viewing Parawany biurowe – różne rodzaje

Parawany biurowe – różne rodzaje

Biura typu open space są bardzo popularne. Jak sama nazwa wskazuje jest to otwarta przestrzeń, czyli mówiąc krótko – jedno duże pomieszczenie, bez żadnych ścianek działowych. To opcja wybierana do call center, biur, a nawet redakcji dziennikarskich. Ma ona wiele zalet – widać wszystkich pracowników i to jak pracują, ułatwia to komunikację między pracownikami, duży pokój jest bardziej przestronny i doświetlony. Niestety open space ma też swoje wady.

Dlaczego parawany biurowe są tak ważne?

biuroKażdy chciałby jednak mieć odrobinę prywatności, a nie żeby każdy mógł mu przez ramię zaglądać na ekran. Również hałas potrafi być dokuczliwy, szczególnie wtedy kiedy pracownicy stale siedzą ,,na słuchawce”. Czy zatem da się pogodzić open space z zapewnieniem pracownikom komfortu? Dobrym sposobem na to będzie elegancki parawan biurowy. Parawany występują w licznych odmianach co ułatwia dopasowanie ich do konkretnej przestrzeni, jak również dopasowaniu ich do potrzeb osób pracujących. Pierwszy typ parawanu to ten dekoracyjny. Jak nazwa mówi ma być on przede wszystkim ozdobą pomieszczenia. Czasem przypomina on parawany jakie znamy z domu czy z gabinetów kosmetycznych. Składa się z trzech przęseł, bardzo wąskich i wysokich. Parawan może być wykonany z różnych materiałów, zarówno z tych drewnopodobnych, tekstylnych, jak i sztucznych. Dodatkowo może mieć różne kolory a także wzory np. geometryczne, tak by idealnie wpasował się w przestrzeń biurową. Zazwyczaj nie ma takich parawanów zbyt wiele bo byłoby to przytłaczające.

biuroDruga opcja to parawany które są także ściankami informacyjnymi. Wykonane są najczęściej z aluminium i korka i przypominają składane tablice. Z jednej strony mogą ograniczać przestrzeń a z drugiej stanowić miejsce na prezentację treści. Trzecia ciekawa opcja to parawany akustyczne. Z wyglądu znacząco nie różnią się od tych ozdobnych, ale jednak znakomicie tłumią dźwięki. Dzięki temu zapewniają komfort pracownikom którzy stale rozmawiają z klientami – w pokoju jest znacznie ciszej. Warto zaznaczyć, że przestrzeń można dzielić też mini-panelami oraz boksami. Te pierwsze to panele stawiane między dwa biurka ustawiane frontem do siebie. Z kolei boksy to rodzaje ,,przegródek” dla każdego pracownika – z trzech stron są ścianki, z czwartej wejście do boksu. W środku jest miejsce na biurko, krzesło, jakiś mały regalik.

Podział przestrzeni na open space jest niezwykle ważny dla komfortu pracowników. Stosując różnego rodzaju parawany biurowe lub inne osłony można to zapewnić szybko, łatwo oraz stosunkowo niedrogo.