You are currently viewing Jaką dobrą baterię umywalkową wybrać?

Jaką dobrą baterię umywalkową wybrać?

Producenci armatury łazienkowej obecnie bardzo często stawiają na ekologiczne rozwiązania umieszczając w swoich produktach mechanizmy mające za zadanie ograniczyć niepotrzebne zużycie wody, bowiem świadomość o ograniczonych zasobach wody na świecie staje się coraz bardziej powszechna, a koszt za metr sześcienny wody wzrasta z roku na rok.

Baterie mające termostat

baterie umywalkowe czasoweWarto zaznajomić się zatem z oznaczeniami dotyczącymi klas armatury pod względem wodooszczędności i pamiętać, że jeśli zależy nam na jak najmniejszym zużyciu wody warto zainwestować w baterie i natryski klasy Z lub A, ponieważ w ich przypadku ilość przepływu wody na sekundę nie przekracza 0,25 litra. Baterie oznaczone literą „Z” są najbardziej ekologiczne ze względu na zastosowane w nich rozwiązania technologiczne, mianowicie specjalne blokady, przyciski oraz mechanizmy pozwalające zarówno ograniczyć przepływ wody, jak również zmniejszyć ryzyko związane z jej potencjalnym zmarnowaniem. Znajdują one szerokie zastosowanie w większości publicznych toalet, ponieważ pomimo wysokich kosztów zużycia wody, użytkownik publicznej toalety ich nie ponosi, zatem nie jest zmotywowany do jej oszczędzania.

baterie umywalkowe czasoweStąd w takich miejscach najczęściej możemy się natknąć na baterie wyposażone w przycisk lub czujnik ruchu na podczerwień. W bateriach tego typu po ich jednorazowym uruchomieniu objętość zużywanej wody powinna wystarczyć na pojedyncze mycie rąk, po czym dopływ wody jest automatycznie odcinany. Dobre baterie umywalkowe czasowe wyposażone są zazwyczaj termostat, który pozwala natychmiast osiągnąć odpowiednią temperaturę wody bez konieczności zbędnego zużycia wody w oczekiwaniu, aż z kranu popłynie ciepła. Ponadto bardzo popularnym rozwiązaniem w ekologicznych bateriach jest tak zwany „perlator”, czyli napowietrzacz. Jego zadaniem jest wizualne zwiększenie objętości strumienia wody. W żaden sposób nie wpływa to negatywnie na komfort użytkowania baterii, a jednocześnie daje złudzenie, że strumień jest gęsty, choć w rzeczywistości perlatory rozrzedzają wodę zmniejszając jej średnie zużycie nawet o pięć litrów na minutę. Baterie czasowe są nie tylko ekologiczne, ale także mają pozytywny wpływ na zwiększenie standardów higieny w toalecie.

Zwłaszcza baterie bezdotykowe pozwalają znacznie ograniczyć kontakt z bakteriami w miejscach użyteczności publicznej, takich jak toalety w galeriach handlowych, hotelach, restauracjach, czy też szpitalach. Tym samym można śmiało stwierdzić, że czasowe baterie w umywalkach są nie tylko przyjazne środowisku naszej planety, ale także bezpieczne dla zdrowia ich użytkowników.